Osetçe Günü’nde bilimsel konferans

Güney Osetya’da, Osetçe Günü kutlamaları çerçevesinde, 18. yüzyıl ortalarında yaşamış rahip ve yazar İvan Alguzatı-Gabaratı’nın sanat faaliyetleri ile ilgili bilimsel bir konferans düzenlendi.

Ayrıca bugün Brüksel’de Avrupa’da Oset Kültür Günleri açılışı gerçekleştiriliyor.

Güney Osetya’da Osetçe Günü 15 Mayıs 2003’den beri her yıl kutlanıyor. Oset edebiyatının kurucusu olarak, tanınmış toplum adamı Kosta Hetagurov kabul ediliyor.

Güney Osetya Beşeri Bilimler Enstitüsünde 15 Mayıs’ta düzenlenen konferansta İvan Alguzatı-Gabaratı’nın Oset dilinin gelişimine katkıları konuşuldu. Enstitü Müdür Robert Gagloyev, Rusça, Gürcüce ve Osetçe dilini bilen Alguzatı-Gabaratı’nın dini metinleri, İncil ve ilmihali Osetçeye çevirdiğini ifade etti. Alan piskoposluk manastırı başkanı peder Yakov Hetagurov ise “ Bugün halen Osetçe kilise hizmetleri Alguzatı’nın tercüme ettiği dini metinlere dayalı yürütülüyor” dedi.

Güney Osetya Devlet Üniversitesi, Osetçe bölüm doçenti Zoya Bitartı, Alguzatı-Gabaratı’nın ilk olarak Osetçe alfabeyi ve Osetçe yazıyı oluşturduğunu, ancak yazarın çalışmalarının halen el yazısı olarak bulunduğunu ve henüz basılmadığını hatırlattı.

İncilin Osetçe tercümesi olan el yazmaları 562 sayfadan oluşuyor ve Rusya’da Doğu Bilimleri Enstitüsünde korunuyor. El yazmalarının bir kopyası ise Güney Osetya Beşeri Bilimler Enstitüsünde bulunuyor.

Konferansın ardından katılımcılar Kosta Hetagurov ve Vaso Abayev’in Shinval’deki mezarlarına çiçek bıraktılar.

Brüksel’de Oset Kültür Günleri

Brüksel’de de Osetçe Günü sebebiyle Oset Kültür Günleri düzenleniyor. Oset Kültür Günleri kapsamında Güney Osetyalı ressamlar Magrez Kelehsayev, Lavrenti Kasoyev, Valeri Atayev ve Ahsar Ahpolov’un tablolarının sergileneceği, “Yeniden Doğuş Birliği” Başkanı Rodion Puhayev tarafından açıklandı.

Oset Kültür Günleri bugün (16 Mayıs) Osetya ve Avrupa ülkelerinden sanatçı ve aydınlarının katılacağı ‘İşbirliği Köprüleri’ adlı yuvarlak masa toplantısıyla başlayacak. Ayrıca gün içerisinde tanımış yönetmen Murat Cusoytı’nın ‘Rudnik’ (Ocak) adlı filminin gösterimi yapılacak.

Belçika dışında Oset Kültür Günleri Fransa ve Lüksemburg’da da gerçekleştiriliyor.

Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on Google+Email this to someone