Kelehsayev ve Gobozov’un da adaylık başvuruları reddedildi

Tshinval/Ajans Kafkas – Güney Osetya Yüksek Seçim Kurulu muhalif Halk Partisi Lideri Roland Kelehsayev ve Vatan partisi lideri Vyaçeslav Gobozov’un devlet başkanlığı adaylık başvurularını reddetti.

 

Adaylık başvuruları, ikamet süresi gerekçe gösterilerek reddedilen Kelehsayev ve Gobozov, verilen kararı onaylamıyorlar ancak mahkemeye başvurmayı da düşünmüyorlar.

 

Kelehsayev “Bu kesinlikle kanuni olmayan, utanmazca bir karar, bununla beraber tamamen beklenen bir sonuç. Bu şekilde yönetimimiz, seçim öncesi kampanya alanını, hükümetin adayına gerçek rakip olabilecek muhalif adaylardan temizliyor. Bugüne kadar yaşanan olaylardan sonra bu karar bizim için beklenmedik değil. Fakat ilginç olan, bu kararı alırken, adaylık için sunmuş olduğum raporu göz önünde bulundurmamış olmalarıdır” dedi.

 

Adaylığı reddedilen diğer isim Vyaçeslav Gobozov ise “Mahkemeye gitmeyi düşünmüyorum, çünkü yargının nasıl işlediğini iyi biliyorum. Bugün Güney Osetya yargı sistemi ile meşruiyet elde etmenin mümkün olduğuna inanmıyorum. Bundan sonra ne yapacağımızı iyice düşüneceğiz” şeklinde konuştu.

 

13 Kasım’da yapılacak devlet başkanlığı seçimleri için başvuruları değerlendiren Güney Osetya Yüksek Seçim Kurulu son olarak “İleri, Osetya” hareketi lideri, işadamı Albert Cussoyev ve işadamı Ahsar Vaneyev’in adaylığını reddetmişti. KU/ÖZ/YA