Güney Osetya ve Gürcistan arasında tutuklu değişimi yapıldı

Tshinval/Ajans Kafkas – Güney Osetya ve Gürcistan’da tutuklu bulunan 26 kişi karşılıklı olarak ülkelerine iade edildi.

Dün Ergneti’de yapılan tutuklu değişiminde her iki tarafa 13’er kişi kişi teslim edildi. Güvenlik birimi mensupları ve tutuklular dışında sınırda teslim edileceklerin yakınları da Ergneti’ye geldi.

Güney Osetya devlet başkanının Gürcistan müzakerecisi Boris Çoçiyev, tutuklu değişim anlaşmasının Cenevre görüşmeleri ve 21 Aralık’ta yapılan müzakereler sonunda sağlandığını kaydetti.

Güney Osetya ve Gürcistan vatandaşların ülkelerine teslim edilmesini AGİT Başkanı, Litvanya Dışişleri bakanı Audronüs Ajubalis de olumlu bir gelişme olarak değerlendirdi. Ajubalis “Bugünkü değişim güvenin sağlamlaştırılması yolunda önemli bir adımdır ve hareket özgürlüğüne yardımcı olacaktır. Yönetimlerin, sonucunda bu değişimin gerçekleştiği, yapıcı ve işbirliğine yönelik yaklaşımlarını kutluyorum” dedi.

Değişim için Gürcistan tarafı Ergneti’ye şu isimleri getirdi: Leyla Huriyeva, Mikhail Sabanov, Cambolat Kokayev, Layla Meladze (Driyayeva), Davit Habalov, Pavel Siukayev, Askerbi Huranov, Vaja Bosikov, Cumber Kvirikaşvili, Vasili Kelehsayev, Abdul Magomedov ve Genrik Madosyan. Serbest bırakılan Güney Osetya vatandaşları, cezaevinde baskı görmediklerini açıkladılar.

Serbest bırakılanlardan Leyla Huriyeva, Güney Osetya’nın Leningorski bölgesi yolunda 20 Mart 2007’de gözaltına alınmış ve uyuşturucu bulundurmak suçlamasıyla sekiz yıl hapis cezasına çarptırılmıştı. Huriyeva serbest bırakılışının beklenmedik olduğunu ifade etti. Huriyeva “Beni serbest bıraktıklarını bu sabah öğrendim. Hatta bundan şüpheliydim. Sabah hücre kapıları açıldı ve bana eşyalarımı toplamam söylendi. Toplam beş yıl hapis yattım” dedi.

Serbest bırakılanlardan bir diğeri 35 yaşındaki Leyla Meladze 15 Ekim 2007’de gözaltına alınmıtı. Meladze “İlk savaştan itibaren Gürcsitan’ın Gori şehrinde dairem kalmıştı. 20 Mart 2007’de Gori’ye dairemi satmak için gittim. Bugüne kadar halen polise kimin haber verdiğini bilmiyorum, ancak o gün evime güvenlik birimi mensupları geldi ve beni cezaevine götürdü. Daha sonra mahkemede uyuşturucu kaçakçılığı ile suçlandım ve 15 yıl hapis cezasına çarptırıldım, 4 yıl yattım” dedi.

Meladze’nin kuzeni Zurab Cioyev, geçen tüm bu süre boyunca Leyla hakkında hiçbir bilgileri olmadığı kaydetti. Cioyev “Onun yakınları olarak teyzesi ve ben kaldık. Leyla evli değil, çocuğu da yok. Biz onun Gürcistan’da kaybolduğunu düşünüyorduk, çünkü ondan hiçbir haber yoktu. Gürcistan’a evini satmak için gitti ve kayboldu. Bu acı yüzünden annesi hastalandı ve öldü. Daha sonra eşini ve kızını kaybetmeye dayanamayan babası öldü. Şimdi o serbest ve ilk gitmek istediği yer anne-babasının mezarı” dedi. KU/ÖZ/YA