Güney Osetya devlet başkanı: Hedefimiz Rusya ile bütünleşmek 

Güney Osetya parlamentosu Rusya ile imzalanan işbirliği anlaşmasını onayladı, Devlet Başkanı Tibilov “Hedefimiz Rusya ile bütünleşmek” dedi. 

 

Güney Osetya milletvekilleri dün Rusya Federasyonu ile işbirliği ve entegrasyon anlaşmasını oybirliğiyle onayladı.

 

Anlaşma Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Güney Osetya Başkanı Leonid Tibilov tarafından 18 Mart’ta Moskova’da imzalanmıştı.

 

Parlamentonun yeni binasındaki açılış oturumuna geçmiş dönem milletvekilleri, ilk devlet başkanı Lüdvig Çibirov, Rusya Duma milletvekili Kazbek Taysayev, eski parlamento başkanı Stanislav Koçiyev, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve bilim adamları katıldı.

 

Rusya ile yapılan anlaşmanın onaylanmasından ardından milletvekillerine hitap eden Güney Osetya Devlet Başkanı Leonid Tibilov, “Rusya ile bütünleşme yolunda emin adımlarla yürüyoruz” dedi.

 

Tibilov parlamentoda yaptığı konuşmada şu ifadelere yer verdi: “Bu önemli anlaşmanın imzalanması ve bugün burada onaylanması ülkemiz için tarihi anlardır. Anlaşma tamamen uluslararası hukuk normlarına uygun ve karşılıklı ilişkilerin gelişmesine yönelik. Rusya ile bütünleşme yolunda emin adımlarla yürüyoruz. Eğer Güney Osetya Rusya’ya bağlanırsa misyonumuzu yerine getirmiş olacağız”. 

Ajans Kafkas