General Barankeviç, Medvedev’den Güney Osetya’ya bağımsız bir komisyon göndermesini istedi

Tshinval/Ajans Kafkas – Güney Osetya Silahlı Kuvvetleri tümgenerali Anatoli Barankeviç, Rusya devlet başkanından Güney Osetya’ya bağımsız bir komisyon göndermesi talebinde bulundu. Barankeviç komisyonun devlet adamları ve Rusya Sivil Meclisi temsilcilerinden oluşması gerektiğini düşünüyor.


Güney Osetya’da durum, son günlerde, seçim kampanyası çerçevesinde yaşanan olaylar nedeniyle oldukça gergin. Yüksek Seçim Kurulu 30 Eyül’de devlet başkanlığına aday olan Cambolat Tedeyev’in başvurusunu reddetti. Son olarak Tedeyev taraftarlarının Yüksek Seçim Kuruluna girmeye ve binayı yağmalamaya çalıştığı, 30-100 kişinin gözaltına alındığı kaydediliyor.

 

“Ülke yönetiminin sorumsuz politikası sonucunda toplumda dağılma ve kaos meydana geldi” diyen Barankeviç’e göre, şu anda ülke kanlı olayların eşiğinde bulunuyor. Barankeviç “Güney Osetya’da durumun istikrara kavuşması adına ortak ve doğru kararın alınması için sadece Güney Osetya devlet başkanının değil, aynı zamanda Tedeyev taraftarlarının da düşüncesinin dinlenmesi gerekiyor. Durum kontrolden çıkıyor. Cambolat Tedeyev cephesinin defalarca yapmış olduğu müzakere masasına oturma önerisi Güney Osetya devlet başkanı tarafından görmezden geliniyor. Kokoyti’nin kontrolündeki tüm basın organları ve çevresi Tedeyev ile arkadaşlarına yönelik iftiralar atıyor” dedi.

 

RF Devlet Duma milletvekili Arsen Fadzayev’in arabuluculuk önerisinin reddedildiğini de belirten Barankeviç, meydana gelen durumun sadece Güney Osetya için değil tüm Kafkasya için endişe verici boyutta olduğunu kaydetti. KU/ÖZ/YA