Cambolat Tedeyev yeniden devlet başkanı adayı

Tshinval/Ajans Kafkas – Rusya Federasyonu Serbest Güreş Milli takımı Baş antrenörü Cambolat Tedeyev Güney Osetya devlet başkanlığı seçimlerinde yeniden aday olmayı düşünüyor.

Tedeyev, 13 Kasım 2011'de yapılan devlet başkanlığı seçimleri için adaylık başvurusunda bulunmuş, ancak seçim kanununda kısa bir süre önce yapılan değişiklik gereği, son on yıldır Güney Osetya’da ikamet ediyor olma kriterine uygun olmadığı için 30 Eylül 2011’de adaylık başvurusu reddedilmişti.

Tedeyev’in adaylığının Yüksek Seçim Kurulu tarafından kabul edilmemesi toplu protestolara, Tedeyev taraftarlarının gözaltına alınması ve tutuklamalara neden olmuş, son olarak Cambolat Tedeyev sınır dışı edilmişti.

Tedeyev “Benim ikamet şartlarım tamam. Geçen sefer beni kanunsuz bir şekilde reddettiler. Şimdi, durumun öyle gelişmesine etkili olan Eduard Kokoyti yok. Şu anda Yüksek Seçim Kurulu daha bağımsız. Umuyorum ki onlar objektif bir karar alır, çünkü benim tüm belgelerim var ve kimsenin benim adaylığımı kabul etmeme hakkı yok” dedi.

Seçim kampanyası sürecinde antrenörlük faaliyetlerine ara vermeyi düşünmediğini de kaydeden Tedeyev takımıyla birlikte 6-11 Mart'ta Belgrad’da yapılacak Avrupa Şampiyonasına katılacak.

Güney Osetya’da devlet başkanlığı adaylığı için Yüksek Seçim Kuruluna başvuru süresi 19 Şubat'ta sona erecek. KU/ÖZ/YA