Etnik nefret Kafkasyalıları korkutuyor

Kafkasyalı insan hakları savunucuları Rusya’da yükselen etnik nefrete karşı önlem alınmasını istiyor.

 

Kafkasyalı bir grup insan hakları savunucusu Rusya Federasyonu devlet başkanı bünyesindeki sivil toplum ve insan hakları konseyi başkanı Mihail Fedotov’a bir mesaj göndererek Rusya’da yükselen yabancı düşmanlığının devlet organları ve medya tarafından kışkırtılmasına karşı harekete geçilmesini istedi.

 

Fedetov ile birlikte Ulusal Terörle Mücadele Komitesi başkanı ve insan hakları konseyi üyesi Kiril Kabanov’a dün gönderilen mesajın altında şu isimlerin imzası bulunuyor: Çeçenya İnsan Hakları Yetkilisi danışmanı, RF insan hakları uzman konseyi üyesi, avukat Zaurbek Sadahanov; ‘Objektif’ enformasyon merkezi başkanı, Çeçenya devlet başkanlığı insan hakları ve sivil toplum konseyi üyesi, Birleşik Kafkasya Forumu yönetim kurulu üyesi Heda Saratova; Kafkasya’ya Barış gazetesi editörü Anatoli Sidakov; Çeçenya İnsan hakları Merkezi başkanı, Birleşik Kafkasya Forumu yönetim kurulu üyesi Mikhail Ejiyev; Çeçenya kayıp komitesi başkanı, sivil gözlem komisyonu üyesi Tamara Kagirova; Çeçenya devlet başkanlığı insan hakları ve sivil toplum konseyi üyesi Abdulla İstamulov.

 

Mesajda şu ifadelere yer veriliyor: “Son yıllarda belirli siyasi güçler, finans çevreleri ve medya organları aracılığıyla milliyetçi fikirlerin yaygınlaştırıldığı açık bir şekilde gözlemlenmektedir. Bununla birlikte bu yıkıcı faaliyetler hükümetten gereken tepkiyi görmüyor. Duma başkan yardımcısı, Liberal Demokrat Parti lideri Vladimir Jirinovski’nin konuşması bunun açık bir örneğidir”

 

Jirinovski 24 Ekim’de katıldığı bir televizyon programında, Kafkasya’nın dikenli tellerle çevrilmesi ve bu bölgede doğum sınırlandırılması yapılması çağrısında bulunmuştu. Bu olayın ardından Liberal Demokrat Partinin Çeçenya teşkilatı topluca istifa etti. Daha sonra Jirinovski, ifadelerinin toplumun bazı kesimleri tarafından yanlış anlaşıldığını söyledi.

 

Kavkazki Uzel, AjansKafkas