Mahaçkale’de “Kumuk Tuz Kitabı” sergisi

Sanatçı Timur Musayev-Kağan’ın Kumuk Tuz Kitabı adlı sergisi Dağıstan’ın başkenti Mahaçkale’de açıldı.

 

Mahaçkale Güzel Sanatlar Müzesi 1 Kasım’dan itibaren farklı bir sergiye ev sahipliği yapıyor. Timur Musayev-Kağan’ın Kumuk Tuz Kitabı adını verdiği sergide, sanatçının tuzu materyal olarak kullandığı eserler yer alıyor. Bunlar 16 sayfalık bir ‘kitap’ ile 32 adet resim ve video çalışmaları.

 

Kumuk efsaneleri ve genel olarak Kumuk kültüründe tuzun önemli bir simgesel gücü olduğunu belirten sanatçı, tuzun özellikle bereket ve refah ile ilişkilendirildiğini belirtti.

 

Sergi sanatseverlerin büyük beğenisini topladı. Sanatçı İmam Guseynov’a göre proje, Musayev-Kağan’ın sanat yaşamında zirve noktası: “Bence onun eserleri arasında, fikir ve uygulama olarak, teknik ve kavramsal olarak en iyi iş bu oldu”.

 

1. Galeri müdürü Cemile Dagirova ise sergi hakkında şu ifadeleri kullandı: “Mükemmel, tertemiz bir iş. Açık ve derin. Hem kolay anlaşılabilir hem de daha üst perdeden okunmaya müsait”

 

Kumuk Tuz Kitabı sergisi Kasım sonuna kadar açık olacak.

 

Timur Musayev-Kağan 23 Ocak 1977’de Sank-Peterburg’ta doğdu. Mahaçkale Güzel Sanatlar Okulu ve Dağıstan Pedagoji Üniversitesi Grafik Sanatları bölümünden mezun oldu. 1995’den itibaren eserlerini sergilemeye başladı.

 

Kavkazki Uzel, AjansKafkas

Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on Google+Email this to someone