Mahaçkale’de adam kaçırma ve yargısız infazlara karşı miting yapılacak

Mahaçkale/Ajans Kafkas – Dağıstan’ın başkenti Mahaçkale’de 21 Kasım pazartesi günü, güvenlik güçlerinin adam kaçırma ve yargısız infazlarının protesto edileceği bir miting düzenlenecek.

 

21 Kasım pazartesi saat 11.00’de Avar tiyatrosu yanında gerçekleştirilecek eylemi kaçırılan insanların yakınları düzenliyor. Organizatörlerden, iki erkek kardeşi kaçırılmış olan Saadula Abusupyanov, “Mitinge tüm Dağıstan’dan insan kaçırma olayları ve yargısız infazların bir şekilde etkilemiş olduğu vatandaşlar katılacak” dedi. Abusupyanov, insan kaçırma ve yargısız infazlardan zarar gören insanların miting için ilgili mercilere gereken başvuruları yaptıklarını belirtti.

 

Miting organizatörleri yönetime, eğer herhangi bir eylemde bulunulmaz ve kaçırılanlar dört gün içinde bulunmazsa 25 Kasım’da daha geniş çaplı bir gösteri düzenleyecekleri bilgisini verdiler.

 

27 Ekim’de Saadulla Abusupyanov’un kardeşi Rizvan Abusupyanov, Mahaçkale pazarı civarında kaçırıldı. Görgü tanıklarının ifadesine göre, Rizvan’ı silahlı ve kamuflajlı kişiler kaçırdı. Bir diğer erkek kardeş Şeyhulislam Abusupyanov ise 18 Kasım 2010’da kaçırıldı, iki gün sonra ise Terek nehri yakınlarında işkence görmüş cesedi bulundu.

 

13 Kasım’da yerel polis hiçbir sebep belirtmeden Şamhal kasabasından altı kişiyi gözaltına aldı, daha sonra üçü serbest bırakılırken diğerleri geçici gözaltı hapishanesine götürüldü. KU/ÖZ/YA

Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on Google+Email this to someone