Magomedova: Soruşturma bizi tehdit edenleri bulmak istemiyor

Dağıstanlı avukat Sapiyat Magomedova, kendisi ve bir meslektaşına yönelik tehditle ilgili dava soruşturmasının yanlış madde üzerinden yürütüldüğünü açıkladı.

 

Avukat Sapiyat Magomedova ve Musa Suslanov Haziran başında, Kizlar’da öldürülen Gamzatov kardeşlerin ailelerini savunmaları nedeniyle kimliği belirsiz kişilerden tehdit aldıklarını açıkladı. Olayla ilgili olarak “hukuki savunmaya karşı tehdit veya şiddet” maddesinden 4 Eylül’de soruşturma başlatıldı. Soruşturma başlatılmasıyla ilgili karar metninde, Hasavyurt bölgesi Sivukh köyü bölgesinde bulunan kimliği belirsiz bir kişinin Suslanov ve Magomedova’nın cep telefonlarına ölüm tehdidi içerikli SMS gönderdiği ifade ediliyor.

 

Ancak Sapiyat Magomedova’nın açıklamasına göre, adli soruşturma dün bir başka ceza kanunu maddesine kaydırıldı. Magomedova “Soruşturma temsilcisi bana bugün davanın ‘cinayet tehdidi veya sağlığa ağır zarar verme’ maddesine göre sınıflandırıldığını açıkladı. Bu daha hafif bir suçlama. Böylece tehdit sahiplerinin bulunmak istenmediğini tahmin edebiliyoruz” dedi.

 

Şehir meclisi üyesi Magomed Gamzatov, kardeşleri Osman, Yusup ve Gazidibir ile yeğenleri Magomed Omarov Kizlar’da meydana gelen silahlı kavga sonucunda 18 Martta öldürüldü. 19-21 Martta ölenlerin yakınları Rostov-Baku federal yolunu kapatarak eylem yaptı. Kizlar bölge başkanı Andrey Vinogradov’un görevden alınmasını isteyen aileler, Vinogradov’un korumalarının da kavgada yer aldığını ifade ediyor.  

 

Kavkazki Uzel, AjansKafkas