Kumuklar “milli meclis” kurmaya hazırlanıyor 

Mahaçkale – Dağıstan’ın başkenti Mahaçkale’de düzenlenen eylemde Kumuk milli meclisinin kurulması fikri dile getirildi. 

 

Sivil toplum örgütleri ve Kumuk yerleşim yerlerinden temsilcilerinden oluşan yaklaşık yüz kişinin katılımıyla Mahaçkale’nin Tarki bölgesinde dün yapılan eylemde milli meclis kurulması fikri dile getirildi.

 

Kumuklar Dağıstan’da Avar ve Darginlerin ardından üçüncü büyük etnik grup. Rusya Federasyonu 2010 sayımına göre Kafkasya’da 460.049 Kumuk yaşıyor, RF genelinde ise sayıları 503.000.

 

Sivil Alternatif insan hakları hareketi başkanı ve eylemin organizatörlerinden olan Rasul İsmailov, Kumuk milli meclisinin kurulacağını açıklarken, Dağıstan’da yaşayan her halkın bir milli meclisi olması ve bu meclislerin Dağıstan milli meclisinde birleştirilmesi gerektiğini ifade etti.

 

İsmailov’un verdiği bilgilere göre, bir yıl içinde halk kongresinin toplanarak, köylerden seçilen adaylardan milli meclisin oluşturulması kararı alındı. Meclisin yetkilerini kuruluşunun ardından belirlenecek. İsmailov “Halk kendi hakkını savunmalı. Milli meclis halkın organize olması ve kendi haklarını savunmaya başlamasının ilk etabıdır” dedi.

 

 

Kavkazki Uzel, AjansKafkas

Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on Google+Email this to someone