İmam Şamil beyazperdede 

Kafkasya’nın efsanevi lideri İmam Şamil’in hayatı Dağıstan’da Konstantin Butayev yönetmenliğinde beyazperdeye yansıyacak. 

 

Dağıstan’da İmam Şamil filmi için hazırlıklara başlandı. Senaristliğini Svetlana Karmalita ve Alesey German’ın birlikte yapacağı filmin yönetmen koltuğunda Oset Konstantin Butayev olacak. Film ekibi bir kaç gün içinde Mahaçkale’ye gelecek. Grup özellikle Untsukul bölgesi ve Ahulgo dağında hazırlık yapacak. Senaryonun 2015 ortalarında tamamlanması planlanıyor.

 

İmam Şamil 1797’de bugün Dağıstan’ın Untsukul bölgesine bağlı Avar köyü Gimri’de doğdu. 1834’den 1859’a kadar Çeçenya ve Dağıstan halklarının lideri olarak Rusya İmparatorluğuna karşı savaştı. 1902’de Medine’de hayatını kaybetti.

 

İmam Şamil ile ilgili bir film yapılmasına projesine Dağıstan Devlet Başkanı Ramazan Abdulatipov öncülük etti. Film için özel bir fon oluşturuldu. Projenin Ramazan Abdulatipov’un girişimine dayanıyor olması vatandaşların tepkisini çekiyor. Abdulatipov’un Dağıstan Devlet Başkanlığı görevine gelmesinin ardından Untsukul bölgesinde, özellikle de İmam Şamil’in köyü Gimri’de çok sayıda ve uzun süreli askeri operasyonlar yapıldı. Bu operasyonlarda vatandaşların evleri askerler tarafından yıkıldı ve yağmalandı. Köyler boşaltıldı, ulaşıma kapatıldı.

Ajans Kafkas

Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on Google+Email this to someone