Hasavyurt’ta silovik baskını

Mahaçkale/Ajans Kafkas – Dağıstan’ın Hasavyurt bölgesi Mutsalaul köyü sakinlerinden Rasul Abdulkarimov’un 1 Mart’ta güvenlik güçleri tarafından kaçırıldığı bildirildi. Hasavyurt bölge emniyet müdürlüğü ise şubelerinde böyle bir gözaltı vakası yaşanmadığını açıkladı.

 

Kaçırılan Rasul Abdulkarimov’un kız kardeşi Asiyat Abdulkarimova’nın ifadesine göre, silahlı ve kamuflajlı güvenlik güçleri ile sivil giyimli birkaç kişi 1 Mart sabahı, saat 06:40 sıralarında evlerine baskın düzenledi. Abdulkarimova, askeri araçlarla gelen kişilerin yaklaşık 50-60 kişi olduğunu kaydediyor.

 

Abdulkarimova, “Evin bahçesine girdiler. Annem onları karşılamaya çıktığında evde yabancıların olup olmadığını sordular. O da evde sadece gelini, oğlu ve beş çocuğunun olduğunu söyledi” dedi. Rasul’ün eşi İndira dışarı çıktığında ise, gelen kişiler herkesin evi boşaltmasını istedi. Ancak İndira içeride çocukların uyuduğunu söyledi, silovikler de onların bir odaya almalarını istedi. Herhangi bir arama belgesi göstermeden eve girdiler, odaları aradılar ancak bir şey bulamadılar. Ardından Rasul’ü Hasavyurt emniyetinde ifade vermek üzere beraberlerinde götürdüler” açıklamasında bulundu.

 

Abdulkerimova erkek kardeşinin şu anda Hasavyurt emniyetinde olduğunu tahmin ediyor, ancak polisler şubelerinde Abdulkerimov isminde birinin bulunmadığını kaydediyorlar.

1 Mart’ta güvenlik güçleri tarafından yürütülen operasyonlar sonucunda Abdulkerimov dışında Abdurahman Cakayev de kaçırıldı. Annesi Patima Cakayeva’nın ifadesine göre, Hasavyurt emniyeti Cakayev’in gözaltında tutulduğunu da reddediyor. KU/ÖZ/YA

Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on Google+Email this to someone