‘Demiryumruk’ Magomedtagirov’in gözüyle 2007

Dağıstan İçişleri Bakanı Adilgrey Magomedtagirov, emniyetçi gözüyle ülke polis ve istihbaratın başat rolü oynadığı şiddet tablosundan bir tek direnişçileri sorumlu tutuyor. Direnişçilerin hedefindeki bakana göre teşkilat 2007’de çok iyi iş çıkararak silahlı grupların belini kırdı.

Regnum Ajansı’na konuşan Magomedtagirov’e göre 2007’in güvenlik ahvali şöyle:

Güvenlik organları açısından 2007’yi değerlendirebilir misiniz, bu yıl öncekilere göre ne kadar zordu?

Güvenlik organlarının gayretleri sayesinde bu sene terörizm tehlikesi oldukça azaldı. Bunu rakamlar söylüyor: 2005’de 47 eylem kayıtlara geçti, 2006’da 16, bu sene ise sadece bir tane. Teröre yönelik suçlar da düştü; 2006’da 49 suç eylemi vardı, bu sene ise 29’a düştü. Bunlar sadece rakamlar. Ve istiyorum ki, Dağıstan halkı bu göstergelerin bizleri kandırmadığını bilsin. Çok iyi biliyoruz ki, yeraltı grupları ülkedeki istikrar durumunu bozma düşüncelerinden vazgeçmedi. 2007’de güvenlik organlarına yönelik 83 saldırıda bulunuldu. Geçen sene bu rakam 65 idi. 46 güvenlikçi ve federal asker öldü, 83’si yaralandı. Geçen sene ölenler 35, yaralanalar 61’di. Sivil kayıplar da var maalesef: Bu suçlar sonucunda 12 kişi hayatını kaybetti, 19 kişi de yaralandı.

Ekstremizm ve terörizme karşı koymak konusunda bu sene ülkede farklı operasyonlar düzenlendi, aralarında Dağıstan cephesi komutanı, Dağıstan lideri olarak kabul edilen Rappani Halilov’un da bulunduğu 55 üye öldürüldü. 2007’de yürütülen çalışmalar ve operasyonlar çerçevesinde 47 yeraltı örgüt üyesi ve 50’den fazla işbirlikçisi tespit edildi ve tutuklandı, gizli yerleri ve kampları bulundu. Ele geçirilen örgüt üyelerinden ve bulunan gizli yerlerden çok sayıda silah, patlayıcı ele geçirildi. Alınan tedbirler sayesinde ekstremistlerce hazırlanan bazı kundaklama, terör eylemleri engellendi.

Kuzey Kafkasya’da, özellikle Dağıstan’da aşırılıkçı gruplarla mücadele uzun mu sürecek? Untsukul bölgesinde durum şu anda nasıl?

Mücadele son haydudu da öldürünceye kadar, son silahı ele geçirinceye kadar devam edecek. Belirtmek isterim ki, güç bileşenleri ile yürüttüğümüz çalışmalarla birlikte, dini-politik ekstremizme karşı da çalışıyoruz ve bu önemli. Gelecek yeni yılda da ekstremizm ve terörizmle mücadeleyi arttıracağız, bu amaca bağlı olarak, Rusya İçişleri Bakanlığı’nın kararıyla yeni yıldan itibaren Dağıstan’da özel kontrol operasyonları devam edecek.

Polisler arasında, insanların güvenlik çalışanlarına güvenini zedeleyecek şekilde, kanunları kendi çıkarları için kullananların bulunduğu sır değil. Dağıstan İçişleri Bakanlığı bu meseleyi ne kadar ciddiye alıyor ve nasıl çözmeyi düşünüyor?

İçişleri yönetimi bu meseleye çok ciddi yaklaşıyor. Dağıstan polisinin yetkilerini aştığı ve rüşvet ile meşgul olduğu olayları gizlemedi ve bu tür olayları gizlemeyi de düşünmüyor. Ama bir kez daha belirteyim ki, halkın yardımı olmadan problem çözülemez.

2008’de kendinize ne gibi temel görevler planlıyorsunuz?

Bunlar değişmez. Ekstremizmle mücadele temposuna, toplumsal düzenin korunmasına hız vereceğiz. Özellikle de martta yapılacak devlet başkanlığı seçimleri döneminde. Piyasa ve küçük ticaretlerde düzeni sağlamak lazım. Yol, ulaşım durumunda da daha iyisi temenni ediliyor. Ama elbette, propaganda çalışmalarına da özel önem verilecek. RE/ÖZ/FT