Dağıstanlılar ‘kanunsuzluktan’ kaçıyor

Mahaçkale/Ajans Kafkas – Doş dergisinin Eylül-Ekim 2011’de yürüttüğü anket sonuçlarına göre, Dağıstanlı vatandaşların birçoğu, silahlı direnişe katılan yurttaşlarının, güvenlik organlarının kanunsuz davranışları sebebiyle bu yola girdiğini düşünüyor.

Güvenlik güçlerinin (silovik) baskılarının, silahlı mücadeleye haklılık kazandığı düşüncesini güçlendirdiğini kaydeden yerli uzmanlar, anket çalışmasının sonucuna katılıyorlar.

Doş dergisinin, Mahaçkale, Kizlar, Hasavyurt, Kizilyurt, Tuhçara ve Hatraha’da, Kafkasya İnisiyatif Merkezi, Dağıstan İnsan Hakları ve Dağıstan Anneleri sivil toplum örgütleri ile birlikte yürüttüğü ankete 18-80 yaş arasında 2117 kişi katıldı.

Ankete katılanlara, “Sizce Dağıstanlılar neden ormana gidiyor?” sorusunu yanıtlamaları için dört şık sunuldu: “Dağıstan’da şeriat düzeni kurmak için”, “Siloviklerin kanunsuz hareketlerinden kaçarak hayatlarını kurtarmak veya yakınlarının intikamını almak için”, “işsizlik” ve “diğer sebepler”.

Ankete katılanların yaklaşık yarısı (yüzde 49,4) ikinci şıkkı, yani “siloviklerin kanunsuz hareketlerinden kaçarak hayatlarını kurtarmak veya yakınlarının intikamını almak için” şıkkını seçtiler, yüzde 28,3’üne göre silahlı direnişi besleyen en önemli etken “şeriat düzeni kurma isteği”, yüzde 20,8’i ise “işsizlik” seçeneğini işaretledi.

Dağıstan Anneleri Başkanı Svetlana İsayeva, dört yıldır insan hakları faaliyetleri içinde bulunduğunu, her gün aralarında yakınları direnişe katılanların da bulunduğu birçok insanla görüştüğünü ve anket sonucuna katıldığını belirtti.

İsayeva “İnsanların siloviklerin keyfi hareketlerinden ötürü ‘ormana’ gittikleri konusunda şüphem yok. Her gün bu tür örneklerle karşılaşıyorum. Güvenlik organları ne zaman kanunlara uygun olarak çalışmaya başlarsa, evlerini terk edenler o zaman azalacaktır” dedi. KU/ÖZ/YA