Dağıstanlı vatandaş oğlunun işkence gördüğünü açıkladı

Mahaçkale/Ajans Kafkas – Dağıstan’ın Şamhal kasabasında on bir kişinin gözaltına alındığı, bunlardan ikisinin polisler tarafından işkence gördüğü bildirildi.


Gözaltına alınanlardan Magdan Taymashanov’un babası Asbeg Taymashanov “Sabah saatlerinde polisler kasaba sakinlerinin evlerine baskın yaptılar, oğlumun da aralarında olduğu 11 kişiyi alıkoydular. Karakolda teker teker odaya alındılar ve kendilerine provoke edici sorular soruldu. “Direnişçilere nasıl yardım ettiğinizi biliyoruz, dürüstçe itiraf edin, size bir şey olmayacak” dediler. Alıkoyulan kişilerse kimseye yardım etmediklerini ifade ettiler. Oğlum ve Ramazan Hayrulayev acımasızca dövüldü. Magdan’ın bedenine elektrik şoku verildi, şimdi evde yatıyor” dedi.

Asbeg Taymashanov, gözaltna alınanların hepsinin serbest bırakıldığını, Şamhal emniyetinin olayla ilgili bir açıklamada bulunmayı reddettiğini açıkladı.

19 Kasım'da Şamhal’da güvenlik organlarının birkaç kişiyi gözaltına aldığı, kasabanın siloviklerce ablukaya alındığı, evlerde arama yapıldığı açıklanmıştı. Çontaul köyünden Uzlipat Gaziyeva adlı bir Dağıstanlı vatandaş da, 26 yaşındaki Ramazan ve 23 yaşındaki Magomed Abdulkerimov isimli yeğenlerinin gözaltına alındığını açıklamıştı. KU/ÖZ/YA

Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on Google+Email this to someone