Dağıstan’da yüksek mahkeme hakimi öldürüldü

Mahaçkale/Ajans Kafkas – Saldırı ve suikast çemberinden kurtulamayan Dağıstan’da bu kez yüksek mahkeme yargıcı hedef seçildi.

 

Dağıstan Yüksek Mahkemesi üyesi Kurban Paşayev dün başkent Mahaçkale’de öldürüldü.

Saat 19 sularında İrçi-Kazak caddesinde ulunan beş katlı binadaki dairesine dönen yargıç, girişte kimliği belirsiz kişilerin saldırısına uğradı. Paşayev’e susturucu takılmış silah ya da silahlarla en az 10 el ateş açıldığı belirtildi.

Dağıstan İçişleri Bakanlığı, "Paşayev olay yerinde öldü. Suçlu kaçmayı başardı. Olay yerinde soruşturma grubu çalışıyor. Şehirde acil durum ilan edildi” açıklamasını yaptı.  Polis sözcüsü Mavludin Galimov da olay yerinde yapılan incelemelerde 9 mm kalibreli 12 mermi kovanının bulunduğunu aktardı. Binanın giriş kapısında olaydan önce iki adamın görüldüğü yönünde ifadeler var. Dağıstan İçişleri Bakanlığı basın sekreteri yardımcısı Mark Tolçinski, yargıca ensesinden ateş açıldığını kaydetti.

Geçen yıl da 7 Aralık’ta da Mahaçkale sulh yargıcı Ahmed İbrahimov öldürülmüştü.

Paşayev son zamanlarda Dağıstan’da yankı uyandırmış bazı siyasi davalara bakıyordu. Yüksek Mahkeme, bölge emekli sandığı başkanına yönelik suikast girişiminden yargılanan dört zanlının aklanması kararını bozarak yerel mahkemeden yeniden yargılama istemişti. Saldırının da bu kararla bağlantılı olabileceği üzerinde duruyor. Bu davayla bağlantılı daha önce üç kişi saldırıya uğramıştı. AP/KU/ÖZ/FT

Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on Google+Email this to someone