Dağıstan’da vatandaşlar Kafkas otoyolunu trafiğe kapattı

Mahaçkale/Ajans Kafkas – Dağıstan’ın Manas kasabasında 500’ün üzerinde vatandaş, Kafkas otoyolunu trafiğe kapatarak güvenlik güçlerini protesto etti.
Polisin yaklaşık bir ay önce öldürülen köylüleri Alipaşa Abusaidov’un soruşturmasını uzattığı gerekçesiyle dün sabah saatlerinde toplanan Kakaşura köyü sakinleri Manas bölgesinde Kafkas federal otoyolunu trafiğe kapattılar.
 

Emniyet müdür yardımcısının vatandaşlarla görüşmesinin ardından, saat 15.00 sıralarında protesto gösterisi sona erdi ve yol trafiğe açıldı.

29 Ocak akşamı Kakaşura sakinlerinden işadamı Alipaşa Abusaidov, kimliği belirsiz, silahlı ve maskeli kişiler tarafından saldırıya uğradı. Saldırganlar adamı, eşini ve iki çocuğunu bağlayıp para ve değerli eşya istediler. Bu esnada saldırganlardan biri işadamının kafasına sert bir cisimle vurdu ve Abusaidov olay yerinde hayatını kaybetti. Evden 170 bin ruble ve altın takılar çalan kimliği belirsiz kişiler, öldürdükleri işadamının aracıyla olay yerinden uzaklaştılar. Araç daha sonra Kakaşura köyü yakınlarında bulundu.

21 Şubat’ta da Gimri köyü sakinleri gözaltına alınan köylülerin serbest bırakılması için otoyolu trafiğe kapatmış, protesto eylemi gözaltında bulunanların serbest bırakılması ile sona ermişti. KU/ÖZ/YA

Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on Google+Email this to someone