Dağıstan’da ‘direnişçi avı’ için ormanlar yakılıyor

Mahaçkale/Ajans Kafkas – Dağıstan’ın bazı bölgelerinde orman yangınları çıktı. Vatandaşlar yangınların, askerler tarafından direnişçileri etkisiz hale getirmek için kasten başlatıldığını düşünüyor.

Dağıstan’ın Karabudahkent bölgesinde yangınlar yaklaşık bir hafta önce başladı. Bölge sakinlerinin ifadelerine göre, yangınların sebebi havan topları ve helikopterlerden yapılan bombardımanlar oldu.

 

Şu anda yerleşim yerleri için yangınlar tehlike oluşturmuyor, ancak Gubden köyü ve civar köylerdeki vatandaşlar dumandan etkileniyor. Gubden’de Acil Durumlar Bakanlığı birlikleri yok, yerel halkın katılımıyla itfaiye gücü oluşturuldu.

 

İnsan hakları savunucusu ve gazeteci Gamzat Darbişgaciyev, yangınların bilinçli olarak başlatıldığından şüphe duymadığını, çünkü yangınların aynı anda başladığı yerlerde hiçbir çatışma yaşanmadığı tek bir el silah sesi duyulmadığını söyledi.

 

Darbişgaciyev, Gubden bölgesindeki yangını fotoğraflamak  istediğini, ancak engellendiğini ifade etti ve “Bu vahşet! Direnişçilerle bu tür vahşice metotlarla savaşmak ve doğayı yok etmek tam anlamıyla bir vahşet” dedi.

 

Botlikh bölgesinde de yangının 17 hektarlık bir alana yayıldığı, bölgedeki yerleşim yerleri için tehlike oluşmadığı kaydediliyor.

 

Çarodinski, Sergokalinski ve Şamilski bölgelerinde de ormanlar yanıyor, halk askerlerin ormanları, oradaki direnişçileri dumanla kovmak için özellikle yaktığını düşünüyor. KU/ÖZ/YA