Dağıstan’da din adamı Magomedhabib Zaurbekov öldürüldü

Mahaçkale/Ajans Kafkas – Dağıstan’ın tanınmış İslam bilginlerinden Magomedhabib Zaurbekov öldürüldü.

Magomedhabib Zaurbekov Kizilyurt bölgesi Kirovaul köyündeki evinde 28 Haziran akşamı keskin nişancı atışı ile kalbinden vurularak öldürüldü. Magomedhabib Zaurbekov’un kardeşi Şamil Zaurbekov, “Magomedhabib akşam evde oturuyordu. Beklenmedik bir şekilde tek el ateş edildi. Kardeşim yere düştü, kurşun kalbine isabet etmişti. Kısa bir süre içinde öldü. Evdekilerden bazıları hemen dışarı çıktı, ancak hiçbir ize rastlayamadılar” açıklamasında bulundu.

Şamil Zaurbekov’un ifadesine göre komşuları, maskeli kişilerin silah sesinden hemen sonra iki araçla Rostov-Mahaçkale otoyoluna yöneldiklerini gördü.

Şamil Zaurbekov, öldürülen kardeşinin polis listelerinde adının yer almadığını, ardında eşi ve en büyüğü dokuz en küçüğü bir aylık olan beş çocuk bıraktığını belirtti. Kardeşinin ifadesine göre Magomedhabib Zaurbekov, uzun süre Suriye ve Suudi Arabistan’da din eğitimi aldı.

Şamil Zaurbekov cinayetin nedeni konusunda bir tahminde bulunmazken, kardeşinin hiçbir kişisel düşmanı olmadığını, ancak güvenlik birimleri çalışanlarının Arap ülkelerinde okuyanlara yönelik ilgisinin kardeşi için de geçerli olduğunu ifade etti. KU/ÖZ/YA

Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on Google+Email this to someone