Dağıstan polisinin öldürdüğü zanlının cesedi ailesine verilmiyor

Mahaçkale/Ajans Kafkas – Dağıstan’ın İzberbaş şehri sakinlerinden Cubayriyat Payzullayeva, Dağıstan İçişleri Bakanlığı iddialarına göre 19 Haziran’da polislere direniş gösterdiği için öldürülen oğlu Şamil Payzullayev’in cesedinin kendisine verilmediğini açıkladı.

 

Bir İçişleri Bakanlığı çalışanı, Payzullayev’in hakkında, kanunsuz silahlı örgüte katılma ve Moskova’da yeni yıl gecesi düzenlenmesi planlanan eylem hazırlığına katılma suçlarından dolayı uluslararası arama emri bulunduğunu söyledi.

 

Payzullayeva “Oğlumu yazın öldürdüler, defalarca Dağıstan Soruşturma Komitesi’ne gittim, her defasında bana, cesedin verilmesi için Moskova’nın izni gerektiğini ve henüz olumlu yanıt çıkmadığını söylediler”

 

2 Kasım’da Dağıstan Soruşturma Komitesini bir kez daha ziyaret ettiğini belirten Payzullayeva “Ve bana bir kez daha Moskova’dan gelen yanıtın, cesedin verilip verilemeyeceği konusuna netlik kazandırmadığı, yeni bir başvuru yapılacağı ve yanıtın bir hafta sonra geleceği söylendi” dedi.

 

Anne Payzullayeva, oğlunun hiçbir kanunsuz eyleme karışmadığını belirtti: “Oğlumun hayatı gözümün önünde idi. O dinine sıkıca bağlıydı. Hiçbir radikal düşünceyi dile getirmemişti, polis listelerinde yoktu, kimseden kaçmıyordu ve hakkında herhangi bir arama emri yoktu”

 

Oğlunun ticaret yapmak için sıkça Moskova’ya gittiğini ve işlerini başarıyla yürüttüğünü kaydeden Payzullayeva, “Siloviklerin suçlamaları tamamen saçmalık, onlar hiçbir suçu olmayan bir insanı öldürdüler” dedi. KU/ÖZ/YA

Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on Google+Email this to someone