Dağıstan Başbakan Yardımcısı polis karşıtı eylemde konuştu

Mahaçkale/Ajans Kafkas – Dağıstan’ın başkenti Mahaçkale’de güvenlik güçleri çalışanlarının işkence, kötü muamele, adam kaçırma ve hukuka aykırı uygulamalarının protesto edildiği bir miting yapıldı. Mitinge katılan Başbakan Yardımcısı Rizvan Kurbanov, isteyen herkesin kendisiyle görüşebileceğini söyledi.

Dün Rus Tiyatrosu önünde gerçekleştirilen eyleme 2500-3000 kişinin katıldığı kaydediliyor. Adiller Birliği, Dağıstan: barış ve uzlaşı bölgesi, Ehl’üs-Sünne sivil toplum kuruluşları tarafından organize edilen miting öncesinde, alanda çok sayıda silahlı ve üniformalı kişinin görüldüğü kaydedildi. Aynı inisiyatif gruplar geçtiğimiz pazartesi günü de Avar Tiyatrosu yanındaki alanda bir eylem düzenlemişti.

Eyleme katılanlar kabul ettikleri bildiride, ülkede oluşan kaos ortamının sorumluluğunun güvenlik güçlerine ait olduğunu ve talepleri yerine getirilmediği takdirde her hafta benzer eylemler düzenlemeye devam edeceklerini ifade ettiler.

İzberbaş şehir cami imamlarından Kamil Alisultanov “Bildiride yer alan şartların yerine getirilmemesi halinde, benzeri protesto eylemleri her hafta Cuma günü yapılacak” açılamasında bulundu.

Avukat Ziyavuddin Uvaysov, eylem organizatörlerinden bir grubun içişleri bakanlığına davet edildiğini, davetiyenin devlet başkanı tarafından, başbakan yardımcısı Rizvan Kurbanov aracılığıyla iletildiğini kaydetti.

Mitingde bir konuşma yapan Rizvan Kurbanov, devlet başkanının talimatı ile mitinge geldiğini, siloviklerin ihlalleri ile ilgili yapılan her başvurunun değerlendirileceğini ve isteyen herkesin kendisi ile görüşebileceğini kaydetti.

Organizatörlerden bir kişinin, katılımcılara hitaben Rizvan Kurbanov’a inanıp inanmadıkları yönündeki sorusuna alanda toplanan kişiler, ‘Hayır, inanmıyoruz’ şeklinde cevap verdiler. KU/ÖZ/YA

Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on Google+Email this to someone