14 yaşında bir çocuğun Dağıstan polisinden işkence gördüğü iddia ediliyor

Mahaçkale/Ajans Kafkas – Dağıstanlı bir vatandaş 14 yaşındaki oğlunun Magaramkent bölge emniyeti çalışanları tarafından işkenceye uğradığını açıkladı.

But-Kazmalyar köyü sakinlerinden Tsukver Ramazanova 14 Ocak’ta, Magaramkent bölge emniyet müdürlüğünde görev yapan beş polisin 14 yaşındaki oğlu Şarvili Ramazanov’a işkence ettiğini açıkladı.

Tsukver Ramazanova, “3 Ocak gecesi Magaramkent emniyetinden evimize gelen polisler uyumakta olan oğlumu uyandırmamı istediler. Şarvili’nin, bir polisin evinden altın, para ve değerli eşya çalınması olayı ile ilgili olarak zanlı olduğunu ve ifade vermek üzere emniyete gelmesi gerektiğini söylediler” dedi.

Polisler onu copla dövdüler, soygunu itiraf etmesi için elektroşok uyguladılar. Sonuç olarak oğlum vücuduna ve kafasına çok sayıda darbe aldı ve sarsıntı geçirdi, böbrekleri zarar gördü. İstedikleri ifadeyi alamayan polisler 4 Ocak’ta, öğle saatlerinde Şarvili’yi serbest bıraktılar” açıklamasında bulunan Anne Ramazanova, hastaneye yatırmak istediği oğlunun tedavi altına alınmadığını söyledi.

Ramazanova, oğlunun daha önce herhangi bir suça karışmadığını, okulda derslerinin iyi olduğunu, judo ile ilgilendiğini ve soygunun işlendiği gün evde olduğunu belirtti.

Polisin elinde delil olmadığı halde böyle bir yolla ifade alınmak istendi. Şimdi bana gürültü koparmamam ve olayı barışla bitirmem söyleniyor. Böyle bir olaydan sonra nasıl bir barış istiyorlar?” ifadelerini kullanan Ramazanova, olayın incelenmesi için Magaramkent bölge savcılığı çalışanlarını güçlükle ikna edebildiğini, Dağıstan çocuk hakları yetkili biriminin kendisine ücretsiz avukat vaat ettiğini ve insan hakları savunucularının da olaya müdahil olduğunu kaydetti.

Memorial İnsan Hakları Merkezi Dağıstan temsilcisi Elena Denisenko, anne ve çocukla konuştuklarını ve olayla ilgili açılacak davada kendilerine destek olacaklarını açıkladı.

Avukat Magomed Sultanov da açılacak olan davaya çocuğa işkence uygulayan polislerin yanı sıra üst mercilerin de dahil edilmesi gerektiğini belirtti. KU/ÖZ/YA

Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on Google+Email this to someone