Ürdün Çeçenya’ya omuz veriyor

Caharkale/Ajans Kafkas – Ürdün Kralı Abdullah, Çeçenya’nın eğitim ve sağlık sektörüne yapılabilecek katkıları müzakere etmek için başkent Caharkale’ye bir heyet gönderdi.

Ürdün Sağlık Bakanı Yardımcısı Canet Mezra Yusuf Nikvar, Eğitim Bakanlığı Sekreteri Lam Hana Usef Atalla ve Eğitim Bakanlığı Planlama Şubesi Başkanı Ziyad Abdulrezzak Mahmud Musalam’ın da yer aldığı heyet dün başkent Caharkale’de Rus yanlısı Çeçen yönetimiyle görüşmeler yapıp incelemelerde bulundu.

Lam Hana Usef Atalla, “Kral Abdullah’ın görevlendirmesiyle Çeçenya’da eğitim ve sağlık alanındaki durumu öğrenmek amacıyla geldik. Bizim tıp ve eğitim alanında tecrübelerimiz var. Heyetimiz bu alanlardaki durumu açıkça görmek ve akabinde gereken yardımı yapmak için burada" dedi.

Ürdün heyeti iki günlük ziyaretinin ilk gününde bazı hastane ve sağlık kuruluşlarını gezdi. Görüşmelerde, Çeçen tarafı ülkede hayata geçirmek istedikleri sağlık ve eğitim projelerini anlattı. Projeler arasında Çeçenya Devlet Üniversitesi Tıp Fakültesi laboratuarının teknik araçlarının yenilenmesi ve Ürdün üniversiteleri ile video konferansların gerçekleştirilmesi için Çeçenya üniversitelerine internet ve teknik alt yapının sağlanması da var.

Ekim 2007’de Çeçen başkan Ramzan Kadirov, Amman’da Kral Abdullah’la görüşerek eğitim ve sağlık alanında yardım istemişti.

Kadirov da Ürdün heyetinin ziyaretini ‘önemli bir olay’ diye niteleyip, "Sağlık ve eğitim bizim önceliğimiz. Ürdün’ün eğitim programlarının hazırlanması konusundaki tecrübesi bizim için önemli ve bu ziyaret yapılmış bir girişim" dedi. Çeçenya ve Ürdün heyeti arasında sağlanan mutabakata göre, Çeçen doktorlar Ürdün’de staj yapabilecek, üniversite öğretim üyeleri ve öğrenciler de Ürdün’e gidip eğitim imkanlarından yararlanabilecek. RE/ÖZ/FT

Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on Google+Email this to someone