‘Umarov, Zakayev’i soruşturuyor’

İstanbul/Ajans Kafkas – Kafkasya Emirliği ilan ederek ‘Çeçen-İçkerya Başkanlığı’ sıfatını bırakan direniş lideri Dokka Umarov’dan emirlik ilanına karşı çıkan eski Çeçen-İçkerya Dışişleri Bakanı Ahmed Zakayev’e suçlama geldi.

Kavkaz-Center’a göre ‘Kafkasya Emirliği Emiri’ Dokka Umarov, Zakayev hakkında inceleme başlattığını duyurdu. Kavkaz-Center, “Zakayev’in emirliğe itaatsizlik, Çeçen direnişçiler arasında bölünme ve siyasi huzursuzluk çıkarmakla suçlandığını” öne sürdü. Bundan hareketle Umarov’un Zakayev hakkında ‘Kafkasya Emirliği Muhaberatı” (İstihbarat) tarafından inceleme yapılmasını istediği kaydedildi. Ayrıca ‘Kafkasya Emirliği Yüksek Şeriat Mahkemesi’nin “Müslümanlara karşı sözler sarf edip İslam ve şeriatı alaya aldığı ve küfre çağırdığı” iddiasıyla Zakayev hakkında inceleme yapacağı belirtildi.

Zakayev’in girişimiyle Kafkasya Emirliği’nin ilan edilmemesi için bir kampanya başlatılmıştı. Zakayev, emirlik ilanının Rus istihbarat servislerinin bir tuzağı olduğunu savunmuştu. Emirlik ilanının ardından Çeçen-İçkerya Parlamento Başkanı Zhalaudi Saralyapov, Umarov’un kendini emir addetmesiyle ‘Çeçen-İçkerya Devlet Başkanlığı’ görevini bırakmış sayıldığını belirten bir karar yayımlamış ve yetkileri devraldığını duyurmuştu. Saralyapov dün de yeni hükümeti kurmak üzere Zakayev’i başbakanlığa atadığını duyurmuştu. ÖZ/FT