Udugov’a isyan!

Çeçen-İçkerya’nın resmi haber ajansı Chechenpress, “Şehit Anneleri ve Eşleri” imzasını taşıyan ve Kafkasya Emirliği ilanına dair tepkiyi ortaya koyan bir mektup yayımladı. 22 Ocak’ta ajansın ‘mektuplar bölümü’ne düşen mektupta direniş lideri Doku Umarov’un emirliği ilan etmesinin arkasındaki isim olarak afişe edilen Movladi Udugov’a zehir-zemberek suçlamalar yöneltiliyor.

 Ajans Kafkas, emirlikle ilgili Çeçenler arasında oluşan hassasiyetin ulaştığı boyutları göstermesi açısından önemsediği mektubu aynen yayınlıyor:

‘Bizler, Şehit anneleri ve eşleriyiz…’

Bismillahirrahmanirrahim!

Biz, Rus işgalcileri ile milli-kurtuluş mücadelesinde hayatını kaybeden ŞEHİTLERİN anneleri ve eşleri, artık daha fazla sessiz kalamayacağız. Küçük vatanlarının gerçek severleri olarak, bizler milli-kurtuluş hareketimiz etrafında meydana gelenlere sessizce bakamayız. Çeçen-İçkerya Cumhuriyeti’nde ve onun etrafında meydana gelen şeylere alakasız değiliz. Bizler devletimizin geleceği konusunda derinden endişeliyiz. Büyük bir üzüntüyle, politikacılarımızın birbirlerine nasıl çamur attıklarını, pazardaki ninelerin düzeyine nasıl indiklerini görüyoruz, özür dileriz ama sizler hareketlerinizle zorla dilimize düşüyorsunuz.

Tüm tutku, beceri ve güç düşmana yönlendirilecekken iç savaşa dönüştü. Birilerine hakaret etmek veya küçük düşürmek istemiyoruz. Ama bazı kişiler için hoşlarına gitmeyen gerçeği söyleme niyetindeyiz. Yüce Allah doğruyu söylememizi emrediyor.

Sizler birbirinize çamur atarken düşman oturuyor ve ellerini duygulu bir şekilde ovuşturarak başarısına seviniyor. Onun bir sonraki deneyi- hareketimizde dağılma başarıldı. Ve her zaman olduğu gibi, onun yardımına Kremlinci, Putinci Udugov yetişiyor. Halk arasında kadınların aklının daha az olduğu söyleniyor, ancak bizleri de siz sayın erkekleri yaratan Allah yarattı ve O bizlere de sizin gibi akıl verdi. Bundan dolayı bizler de Elhamdulillah etrafımızda olup bitenleri analiz edebilir ve değerlendirme yapabiliriz. Zaten kimin ne olduğu, kötülüğün kimden geldiği kendiliğinden belli ve bunu anlamak için özel bir zeka da gerekmiyor.

Bundan dolayı uzun yıllardır yaptığımız dikkatli gözlemlerimiz ve mantıksal akıl yürütmelerimiz bizi sağlam bir sonuca götürüyor: Udugov’un yaptığı her şey bizim için kaçınılmaz kötülükler getiriyor ve Kremlin de bundan büyük bir fayda sağlıyor. Öncelikli olarak şunu sormak istiyoruz: Onun oğlu neden savaşmıyor? O artık büyüdü, bizim gençlerimiz vatanlarını korumak için ayağa kalktı ve öldüler. Ve kendisi de yaşlı değil. Ondan büyükleri savaşıyor ve ölüyorlar. Onun yeğeni, kardeşinin oğlu Umarov İsa neden savaşmıyor, İsveç’te oturuyor? Ne yani cihat ve şeriat sizin için değil mi? Yoksa bunlar sizin için zenginleşme aracı mı? Yoksa bunlar sizin için kirli işlerinizi arkasında gerçekleştirdiğiniz paravana mı? Siz Udugov-Umarov kardeşler boşuna demediniz, "Din, amaçların elde edilmesi için elde bulunan iyi bir silah" diye.

Konuşulanlara gelince: Dokka’nın yakınındaki İsa Umarov cihat için orada değil, bu herkesçe anlaşılır bir şey, o birinin emri üzerine orada, yani patronu emretti. Demek ki, düşmanca düşüncelere etkileme yoluyla Dokka’yı bir şekilde itmek gerekiyordu ve maalesef o bazı şeyler için vakit buldu. Evet, onların eşleri, çocukları bizim payımıza düşen, savaşın acılarını yaşamadı. Onlar başlarının üzerinden geçen mermilerin vızıltısını duymadılar, yakınlarımızın ve tanıdıklarımızın ölümüne neden olan ölümcül bomba darbelerini yaşamadılar.

Savaşın başında Udugov’un haremi ve milyonlarla sınırdan helikopterle Gürcistan’a kaçışını tekrarlamak istemiyoruz, çünkü bu olay gerçekleşmiş bayağı bir olay. Devlet Başkanı Mashadov boşuna senin hakkında değerlendirme yapmamıştı.

Bundan dolayı Udugov, seni Yüce Allah’ın adaletine teslim ediyoruz: Acılarımız ve mahrumiyetlerimizden, küçük düşürülmemizden, halkımızın kanının akıtılmasından, anavatanımızın bombalanmasından, dedelerimizin toprağını kaybetmemizden ötürü. Dedelerimizin toprağı her Çeçen için kutsaldır. Sen yukarıda gösterilen tüm suçların, yürüttüğün kirli politikalarla doğrudan sorumlususun. Sen nasıl bir şeytanın oğlusun anlamıyoruz? Çünkü halkının bir evladı ona bu kadar kötülük getiremez.

Sen Basayev’in kafasını karıştırdın ve onu Dağıstan’a gönderdin. Sen ona: Dağıstan’ı alın, denizi, tüm Kafkasya’yı almalarını söyledin ve ona tüm Kafkasya’nın imamlığı vaadinde bulundun. Bu saçmalığa inanmak mümkün müydü, henüz Çeçen-İçkerya kazanılmamışken. Sen bu seferi devlet başkanları Mashadov ve Yeltsin arasında imzalanmış olan barış anlaşmasını bozmak ve Kremlin’in yeni bir savaş başlatmak için dünyaya karşı elini bağlayan anlaşmanın bozulması için organize ettin.

Dağıstan’a saldırdınız, ama nedense ne deniz, ne kara hiçbir şey elde etmediniz. Ve senin RF helikopterleri eşliğinde Çeçen-İçkerya Cumhuriyetine şüpheli dönüşünüzü de halk gördü. Doğru, sen sana verilen görevi yapmıştın. Peki tüm bunlardan sonra sen kimsin?

Sen Basayev’i kendisi organize etmediği halde Beslan olayını üzerine almaya zorladın. Auşev okula girdiğinde rehineler ona, eylemciler arasında hiçbir Çeçen bulunmadığını söylemişken, Putin açıkça çocukları yakmışken bizim için orada nasıl bir fayda olabilirdi. Dünya çocukları yaktığı için Putin’i suçlamaya başlamıştı, tüm oklar ona yönlendirilmişti.  

Ama burada, sen onu, Basayev’in senin istemenle yaptığın bir açıklaması ile kurtardın. Ortaya çıkan durumdan Putin aklandı. Ve sen de bundan kendin için büyük bir fayda elde ettin. Ve bizler inanıyoruz ki milli-kurtuluş mücadelemize büyük zarar verdi. Çeçen halkına karşı düşmanca hareketlerin konusunda olaylar çok. Ancak biz şimdilik bu kadarıyla yetinelim.

Bizler inanıyoruz ki, bunlar bile senin hain olarak ortaya çıkarılman ve Şeriat mahkemesinin seninle ilgilenmesi için yeterli. Tüm bunlardan sonra şöyle bir soru aklımıza geliyor: Sen kimsin, maskeni çıkar? Gerçi masken çoktan yırtıldı. Kimin çıkarlarını temsil ediyorsun? Çeçen halkının olmadığı kesin. Basayev yaşarken siz Udugov-Umarov kardeşler onu oynatıyordunuz, o sizin gerektiği anda devreye soktuğunuz elinizde bulunan ‘torpido’ idi.

Ve şimdi, Basayev’in ölümünden sonra size başka bir ‘torpido’ gerekli idi ve siz devlet başkanı Dokka Umarov’a sokuldunuz. Ama burada, dişlerinizi kıracağınızı düşünüyoruz. Çünkü Dokka, sizden farklı olarak güçlü, iradeli yiğit biri ve zamanında sizi ısıracak, sizin onunla oynamanıza izin vermeyecek.

Bizler yaşananlardan ötürü üzgünüz. Bizler tüm aklı başındakileri Allah için, düşmana karşı savaşırken kaybettiğimiz kızlarımız, oğullarımız için birleşmeye çağırıyoruz.

Ve siz saygıdeğer devlet başkanımız, mücahitler, sizler bizim gururumuz, dayanağımız ve umudumuzsunuz. Ve inanıyoruz ki, Yüce Allah’ın rahmetiyle ülkemizi koruyacak, vatanımıza bir an önce dönmemize yardım edeceksiniz. Avrupa’nın hiçbir faydası vatanımızın yerini alamaz. Udugov da bırakın kendi hareminde emirlik veya vekillik inşa etsin, kendi tercihidir ister orada sultan veya padişah olsun.

Şehit Anneleri ve eşleri.

CHPRS/ÖZ/FT

Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on Google+Email this to someone