Spor festivalinde Çeçenya takımı birinci oldu

Çeçenya’nın başkenti Caharkale’de yapılan Kafkasya Halkları Kültür ve Spor festivalinde Çeçenya Cumhuriyeti sporcuları birinci oldu. 

Bugün Çeçenya Cumhuriyeti başkanlığı basın sözcülüğünden yapılan açıklamaya göre,  Çeçenya karma takımı festivalde altı altın, dört gümüş ve bir bronz madalya aldı alarak turnuvanın ikinci defa şampiyonu oldu.

 

Festivalde karşılaşmalara katılan Kuzey Kafkasya Federal Bölge Cumhuriyetlerinden Dağıstan takımı ikinci olurken,  üçüncülüğe de Kabardey-Balkar takımı yerleşti.

 

Festivalin katılımcıları ve misafirlerine hitaben yaptığı konuşmasında RF Kuzey Kafkasya İşleri Bakanı Lev Kuznetsov, festivalin başladığından beri Kuzey Kafkasya Federal Bölge halklarının yaşamında önemli bir yer tuttuğunu ifade etti.

 

Bakan Kuznetsov “ Milli sporlar aracılığıyla bu festival Kuzey Kafkasya’da yaşayan halkları birleştiriyor. Bu festival, kendi cumhuriyetlerini, bölgelerini ve Rusyamızı uluslararası arenada temsil edecek olan genç sporcularımız ve kültür adamlarımız için mükemmel bir alan” dedi.

 

Caharkale’de yapılan festivale katılan şeref misafirleri arasında Rusya Federasyonu Devlet Başkanı’nın Kuzey Kafkasya Federal Bölge özel temsilcisi Sergey Melikov, Kuzey Kafkasya Federal Bölge cumhuriyetleri başkanları, eski Malezya Başbakanı Mohadir Mohamed ve eşi yer aldı.

 

Bu sene beşincisi yapılan Kuzey Kafkasya Halkları Kültür ve Spor Festivali, 2010 ve 2011’de Karaçay-Çerkes’de, 2012’de Kabardey-Balkar’da yapılmıştı. Çeçenya’nın bu sene ki festivalde de birinci olması dolayısıyla 2015 festivali de yine Çeçenya’da olacak.

 

Festival, ilk başta ‘Kafkasya Oyunları’ adını taşıyordu, ancak bu yıl Kafkasya Halkları Kültür ve Spor Festivali adını taşımaya başladı. 

Regnum, Ajans Kafkas