Ruslar Moskova’da Mashadov’u andı

Moskova/Ajans Kafkas – Çeçenya’nın demokratik ve özgür seçimlerle seçilmiş son devlet başkanı Aslan Mashadov’un Rus istihbaratı tarafından katledilişinin üçüncü yıldönümünde Rus insan hakları ve savaş karşıtı örgütleri Moskova’da bir gösteri düzenledi.

İzinsiz olduğu gerekçesiyle daha önce ertelenen gösteri dün gerçekleştirildi. Savaş Karşıtı Kulüp, Memorial, Ters Bağlantı ve Savaş Karşıtı Hareketler Komitesi’nin katılımıyla Moskova’nın Novopuşkinski parkında düzenlenen gösteride eylemciler ellerinde ‘Barışın kibirden daha değerli olduğu zaman – Hasavyurt 1996′ yazılı pankart ile 31 Ağustos 1996’da dönemin Rusya Güvenlik Konseyi Sekreteri Aleksandr Lebed ile Çeçenya Silahlı Kuvvetler Başkanı Aslan Mashadov arasında barış anlaşması imzalanırken çekilmiş fotoğrafla dikkati çekti.

Gösteride taşınan diğer pankart ve dövizlerde yer alan sloganlar ise şöyleydi: ‘Aslan Mashadov terörist değil, Çeçenya Cumhuriyeti’nin devlet başkanı’, ‘ 8.03.2005- İçkerya’nın ilk yasal devlet başkanına karşı devlet terörü gerçekleştirildi’, ‘Mashadov, Sadullayev ve diğer öldürülenlerin cesetlerini verin. Rusya ölülerle savaşma!’, ‘FSB devlet başkanları Dudayev ve Mashadov’u öldürdü ve gençleri teröre itiyor’ ve ‘Kafkasya’da savaş insanlığa karşı suçtur’.

Eyleme katılanlar yoldan geçen insanlara da Mashadov’un barışçıl tutumu ve inisiyatiflerinin anlatıldığı broşürler dağıttı. Broşürlerde Kuzey Kafkasya’da son haftada meydana gelen çatışmalar ve ölen insanlar hakkında bilgilere de yer verildi.

Eylemde konuşan organizatörlerden İrina Vologina ise, üç yıl önce Mashadov’un tek taraflı ateşkes ilan ettiğini ve Rusya’ya barış müzakereleri başlatılması teklifinde bulunduğunu hatırlattı. Ateşkesin Mashadov’un kendisi öldürülünceye kadar devam ettiğini belirten Vologina, “Mashadov’u öldürmekle müzakereyi reddeden Rusya Çeçenya’daki partizan savaşının bitmesi ve o savaşın diğer cumhuriyetlere de geçmesini engellemek konusundaki gerçek bir şansı kaçırmış oldu. Tolstoy-Yurt’ta sadece dürüst, şerefli ve kahraman bir kişiyi değil aynı zamanda Çeçenya’da olduğu gibi tüm Kuzey Kafkasya’da problemlerin barışçıl çözümü konusunda birçok şeyler yapabilecek bir lideri öldürdüler" dedi.

Saat 17.30’da başlayan eylem 19.00’da olaysız dağıldı. Şehir yönetiminin onayı ile gerçekleşen eylemde güvenliği sadece iki polis sağladı.  ÖZ/FT

Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on Google+Email this to someone