“Putin’in kirli işleri için Kadirov’a ihtiyacı var”

Ahmed Zakayev Wiener Zeitung’a verdiği mülakatta, “Putin’in kirli işleri için Kadirov’a ihtiyacı var” dedi.

 

Avrupa’nın en eski gazetelerinden bir olan, Avusturya Hükümeti’nin resmi yayın organı Wiener Zeitung, Çeçen İçkerya Cumhuriyeti Başbakanı Ahmed Zakayev ile Putin muhalifi Boris Nemtsov’un öldürülmesi ile ilgili bir röportaj yaptı.

 

19 Mart’ta yayınlanan röportajda Zakayev, Putin’in kirli işleri için şimdilik Kadirov’a ihtiyacı olduğunu vurguladı.

 

Wiener Zeitung: Emrindeki adamlardan birisi (muhalif Rus siyasetçi) Boris Nemtsov cinayetiyle ilgili olarak tutuklanmışken, Ramzan Kadirov, Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin’in elinden ülkenin en yüksek madalyalarından birisini aldı. Bunun ardında yatan neden nedir?

 

Ahmed Zakayev: Putin Kremlin’de oturmaya devam ettiği müddetçe Kadirov’da madalya almaya devam edecektir. Aynı senaryoyu Anna Politkovskaya cinayetinden sonra da gördük. O zamanda Ramzan Kadirov şüpheli konumundaydı. Öyle ki, o dönem Putin sadece madalya ile de yetinmedi, hızla Kadirov’u (Rus işgali altındaki) Çeçenya’ya başkan olarak atadı. Bu tutum savcılara verilen açık bir mesajdı; Soruşturmanızda Kadirov ismi geçmeyecek. İşte yine benzer bir nedenle, Boris Nemtsov cinayetinin ardından Kadirov’a verilmiş bir madalya var. Kadirov’a dokunulmaması için ilgili birimlere verilen bir işaret bu.

 

Neden?

 

Kadirov, Putin’e sadık bir isim. Putin ne isterse onu yapıyor. Kadirov’un tek başına bağımsız attığı tek bir adım yok. Bundan dolayı da Putin onu madalya, para ve makam ile avunduruyor.

 

Kadirov’un Nemtsov cinayeti ile bir bağlantısı var mı?

Şüpheliler zanlı sıfatıyla şu anda hapiste olduğuna göre, cinayet emri sadece Putin’in buyruğuyla hareket edebilen Kadirov’dan gelmiştir.

 

Ciddi iddialarda bulunuyorsunuz…

 

Hayır. Şüphelilerden birisi önce suçu kabullendi, ardından da ifadesini işkence altında verdiğini söyledi. Beklemeli ve gidişatı görmeliyiz. Ancak emin olduğum tek bir şey var ki; Kadirov’un milislerinden tek biri bile Rus gizli servisinin desteği olmadan Kremlin’in önünde bir cinayet işleyemez.

 

Ortada dolaşan iddialara göre, Rus gizli servisi ile Putin’in gözdesi Kadirov arasında gizli ve şiddetli ciddi bir çatışma var.

 

Bu, Putin’in ekibinde ilk kez görülen bir ayrım. Pek çok general, Putin’in Kadirov’u böylesine yükseltmesine ikircikli davranıyor. Öte yandan Kadirov’da sürekli olarak kendisini göreve getirenin Putin olduğunu ve sadece ona karşı sorumlu olduğunu yineliyor. Bu ast-üst dengesine karşı bir durum. Rus generaller dikey iktidara alışkın ve Kadirov bu kuralı yıkıyor. Ayrıca Kadirov’un bir çok suçun ardında olduğunu da biliyorlar.

 

Ne gibi?

 

(Rus işgali altında bulunan) Çeçenya’daki 18 bölgenin polis şefinden 14’ü ulusal düzeyde arananlar listesinde. Ayrıca Kadirov’a karşı yürütülen iki ayrı soruşturma var. İstihbarat servisi çalışanları, Putin’i Kadirov’dan kurtarmak için doğru zamanı bekliyorlar. Nemtsov cinayetinden sonra böyle bir girişim vardı, hatta sorumlunun Kadirov olduğunu gösterecek adımlar atıldı.

 

Sizce Putin gerçekten Kadirov’dan kurtulmaya çalışıyor mu?

 

Hayır. Zaten tüm işler bu şekilde yürüyor.

 

Putin, Kadirov’u neden tutuyor?

 

Çünkü Kadirov Putin’in istediği ne olursa olsun, her türlü pis işi sorgusuz sualsiz yerine getiriyor. Ve Putin’in gözünden Çeçenya’da istikrar için Kadirov gerekli. Putin, Kadirov’un Çeçenya’da ne isterse yapmasına göz yumuyor. Çeçenya’dakiler ise korku ve terör ile yaşamaya çalışıyor.

 

Çeçenya’daki güncel durum gerçekten ne kadar istikrarlı ya da kırılgan?

 

Çeçenya’da sahte bir istikrar var. İnsanlar korku içerisinde yaşıyor ve temelden bir değişim için gün sayıyor. En ufak bir güçsüzlük işareti ile sadece Çeçenya’da değil, tüm Kafkasya’da bu durum patlak verecek. Şu andaki durum gerçek bir saatli bomba gibi.

 

AjansKafkas, ickerya.com