Kandilde doğan bebeklere biner dolar

Caharkale/Ajans Kafkas – Çeçenya’da İslam peygamberi Hz. Muhammed’in doğum gününde (Mevlid Kandili) doğan bebeklere biner dolar dağıtıldı.

Dün Çeçenya’nın değişik kentlerinde saat 15.00 itibariyle toplam 50 çocuk dünyaya geldi. Rus yanlısı Çeçen başkan Ramzan Kadirov’un emriyle Ahmet Kadirov Vakfı her bir bebek için bin dolar hediyeyi hastanelere gönderdi.

Hediye törenlerinden biri de 10 bebeğin dünyaya geldiği Ayman Kadirova Anne ve Çocuk Sağlığı Merkez Kliniği’nde gerçekleştirildi. Doğumevinin başhekimi Zargan Mutsayeva, dün ülkede 15.00’e kadar toplam 50 bebeğin dünyaya geldiğini söyledi.

Rus yanlısı Çeçenya Sağlık Bakanlığı’na göre, 2006’da ülkede 27 bin 989 bebek, 2007’de 33 bin 661 bebek dünyaya geldi. Doktorlar, ülkede ortalama her gün 200 bebeğin dünyaya geldiğini söylüyor. Doğumlardaki artışta devletin çocuklu ailelere desteğinin önemli rolü olduğu belirtiliyor. Ayrıca Çeçen yönetimi doğumhaneleri modernleştirmek için 4 milyon avro değerinde tıbbi cihaz almayı planlıyor. Japon ve Alman malı bazı cihazlar halihazırda Caharkale’ye ulaştı. KU/ÖZ/FT