Kadirov vakfından gıda yardımı

Kadirov vakfından az gelirli ailelere yardım .

Ahmed Kadirov vakfı Kuzey Kafkasya Federal Bölgedeki az gelirli ailelere insani yardımda bulunuyor.

 

Yardım kararı vakfın başkanı Aymana Kadirova tarafından alındı. Çeçenya başkanının danışman Adam Covtohanov’un ifadesine göre, ihtiyaç sahibi ailelere için 400 ton gıda ayrıldı. Konuyla ilgili açıklamada “ Tuz, şeker, pirinç ve diğer gıda ürünleri tüm bölge cumhuriyetlerinde 10 Mayısta dağıtılacak” denildi.

 

10 Mayıs Çeçenya’da anma ve yas günü olarak anılıyor. Gün dolayısıyla resmi yetkililerin katılımı ile yapılacak törenler Caharkale’de devlet tiyatro-konser salonunda gerçekleşecek.

 

Bunun dışnda aynı salonda, Çeçen halkının 1944 sürgünü ile ilgili edebiyat, basın, fotoğraf, tablo ve heykellerden oluşan bir sergi açılacak. Bunun dışında Ahmed Kadirov ile ilgili de ayrı bir bölüm sergi de yer alacak.

 

10 Mayıs Çeçenya’da anma ve yas günü olarak anılıyor. Bu tarih, Çeçenya başkanı Ramzan Kadirov tarafından 2011’de, 9 Mayıs 2004’de bir eylem sonucunda ölen ve 10 Mayısta defnedilen Ahmed Kadirov hatırasına resmi anma günü ilan edildi. Bu tarihten önce anma ve yas günü Çeçenya’da, 23 Şubatta Çeçen ve İnguşların Kazakistan, Orta Asya’ya sürüldüğü 1944 sürgünün başlangıç tarihinde anılıyordu.

 

Ekhokavkaza.ru,AjansKafkas