Çeçenya’da operasyon ve rastgele ateş

Çeçenya’da silovikler Yandi köyü civarına rastgele ateş açtı .

Çeçenya’da bir askeri aracın havaya uçmasının ardından, siloviklerin köyün civarında etrafa rastgele ateş açtığı bölge vatandaşlarınca açıklandı.

 

3 Nisanda bir askeri aracın havaya uçurulmasının ardından Açkhoy Martan bölgesi Yandi köyü civarındaki ormanlık alanın siloviklerin ateşine maruz kaldığı bölge halkı tarafından ifade edildi.

  

Askeri aracın havaya uçması olayını Çeçen direnişçiler üstlendi, ancak yetkililer patlayıcının çok önceden yerleştirilmiş olacağını düşünüyor.

 

Açkhoy Martan sakinleri, askeri aracın havaya uçmasının ardından askerler Yandi köyü civarındaki ormanlık alana ateş açtı, askeri helikopterlerin uçuşları görüldü ifadesinde bulundu.

 

Bölge sakinlerinden İslam A. “ Açılan ateş oldukça güçlü idi ve kilometrelerce uzaktan net bir şekilde duyuluyordu. Genellikle bu tür saldırılar eğer askerler direnişçileri tespit ettiyse veya onların gizlendiği dairelere saldırı ateşi açıyorsa meydana geliyor. Perşembe günü de aynısı oldu. Ancak daha sonra öğrendik ki, bir askeri araç havaya uçmuş ve askerler ölmüş, bunun üzerine de askerler her ihtimale karşı ateş açmaya başlamış” dedi.

 

Görgü tanıkları, duyulan ateş seslerinden ve görülenlerden siloviklerin geniş çaplı özel bir operasyon yürüttükleri düşüncesine kapıldılar diyen Açkhoy Martan sakini Aslambek T. “ Helikopterler uçuyor ormana ateş açılıyordu. Yandi’de yakın bir akrabam yaşıyor ve bana iki patlama olduğunu, daha sonra ormana ateş açılmaya başladığını ve helikopterlerin görüldüğünü anlattı” dedi.

 

Kavkazki Uzel,AjansKafkas