Çeçenya’da intihar eylemi

Çeçenya’da bir yıllık aranın ardından ilk intihar eylemi gerçekleştirildi, en az üç polis öldü, dört polis yaralandı.

 

Çeçenya’nın Sunjen bölgesi Sernovodsk ilçe emniyet müdürlüğü binası önünde, bugün saat 2.00 sıralarında şiddetli bir patlama meydana geldi. Bir intihar eylemcisinin bomba yüklü araçla gerçekleştirdiği saldırıda, güvenlik güçlerinin açıklamasına göre üç polis öldü, dört polis de yaralandı. Patlamanın oldukça şiddetli olduğu ve kayıp sayısının açıklanandan daha fazla olabileceği kaydediliyor.

 

Çeçenya İçişler Bakanlığından yapılan açıklamada, saldırıda kullanılan aracın dün İnguşetya’da çalınan bir araç olduğu belirtildi. Ayrıca eylemin Çeçenya-İnguşetya sınırında faaliyet gösteren, Beslan Mahauri liderliğindeki direnişçi grubu tarafından organize edildiği tahmin ediliyor.

 

İnguşetya İçişleri Bakanlığı da bugün, Orconikidze emniyet müdürlüğü önünde üzerinde intihar eylemi kuşağı bulunan bir kişinin yakalandığını açıkladı.

 

Çeçenya’da son terör eylemi intihar eylemi 6 Ağustos 2012’de gerçekleştirilmişti. Salman Gehayev (25) ve Ali Demilhanov’un (29) Caharkale’de gerçekleştirdiği eylemde dört kişi öldürülmüştü.

 

 

Kavkazki Uzel, AjansKafkas