ÇEÇENYA: İZİ OLMAYAN SAVAŞ

Fransız yönetmen Manon Loizeau’ nın hazırladığı “Çeçenya: İzi Olmayan Savaş” belgeseli FIPA uluslararası film festivalinde gösterildi. 

 

1990’lı yıllardan itibaren defalarca Çeçenya’ya giden Fransız gazeteci ve yönetmen Manon Loizeau, daha önce de “Grozny: Bir Kaçırılışın Günlüğü” ve “Grozny’de Doğmak” adlı belgesellere imza atmıştı.

 

Çeçenya hakkında üçüncü belgeseli olan “Çeçenya: İzi Olmayan Savaş” da yönetmen, Rus yanlısı Kadirov hükümetinin oluşturduğu korku rejimini anlatıyor. 1 saat 30 dakikalık belgeselde, yeniden imar edilen binaları devamlı anlatan Kadirov’u ve  Rusya’dan aldığı devasa destek ile inşaa ettiği korku rejimini gündemine alan yönetmen, tanıkların gözünden irdelediği konuyu güçlü görsellerle de destekliyor.

 

Belgeselin fragmanı için alt yazı çalışmasını yapan Çeçen-İçkerya Cumhuriyeti Türkiye Fahri Konsolosluğu’ndan belgesel hakkında yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi. “Bu çalışma ile Türkiye kamuoyunda kimi çevrelerce oluşturulmak istenilen “Yeni Çeçenya” imajının gerçeği yansıtmadığı ortaya çıkacağı gibi, Rus işgali altındaki Çeçenya’ dan çok katlı binaların görüntülerini aktararak gazetecilik icra ettiğini sananlar da belki bu mesleğin nasıl yapıldığını uygulamalı olarak görecek ve propaganda kokan çalışmalarından ötürü utanacaklardır.”

 

Belgeselin fragmanı: ÇEÇENYA: İZİ OLMAYAN SAVAŞ

AjansKafkas

Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on Google+Email this to someone