Çeçenler Suriye’de savaşa devam ediyor

Caharkale – Çeçen yetkililer Suriye’deki savaşa katılanların sayısı hakkında açıklamalarda bulundu.

 

Çeçenya ekonomik ve sivil güvenlik konseyinden bir kaynak, Çeçenya’dan 29 kişinin Suriye’de Esed rejimine karşı savaşa katıldığını, 7’sinin öldüğünü açıkladı. Avrupa’daki Çeçenlerden savaşa katılanların sayısı hakkında net bilgi verilemiyor.

 

Rusya yanlısı Çeçen lider Kadirov 10 Haziran’da, din idaresi ve güvenlik organları temsilcilerine, Çeçenlerin Suriye’deki savaşa katılmasının engellenmesi çağrısında bulunmuştu. Kadirov Din İdaresi ile toplantısında “Avrupa’dan Suriye’ye savaşmaya fakir ailelerin çocukları gidiyor, amaçları soygun ve şiddet” demişti.

 

Rusya FSB Başkanı Aleksandr Bortnikov da RF vatandaşlarının Suriye’deki savaşa katılımı hakkında geçtiğimiz günlerde açıklamalarda bulundu. Bortnikov 6 Haziran’da, yerli ve yabancı istihbarat ve güvenlik organları temsilcilerinin katılımıyla yapılan toplantının ardından “Yaklaşık 200 Rusya vatandaşı Suriye’de ‘teröristlerin’ safında savaşıyor” dedi.

 

Çeçenya ekonomik ve sivil güvenlik konseyindeki haber kaynağı, “Suriye’de muhalif saflarda savaşa katılanlar arasında daha önce dini eğitim için Orta Doğu ülkelerine giden gençler bulunuyor. Bilgilerimize göre bunlardan yedisi çatışmalarda hayatını kaybetti. Onlarca Çeçen de farklı ülkelerden, genellikle de Avrupa’dan savaşa katılıyor. Bundan dolayı Suriye’de savaşan Çeçen sayısı hakkında kimse net bir şey söyleyemez” açıklamasında bulundu. Din İdaresinden bir yetkili de Suriye’de savaşan Çeçen sayısı hakkında kesin rakam verilemeyeceği görüşüne katıldı ve “Suriye’de bugün onlarca ya da yüzlerce Çeçen savaşıyor olabilir, kesin konuşmak mümkün değil” dedi.

 

 

Kavkazki Uzel, AjansKafkas