Caharkale’de mülteci kampında çatışma

Caharkale – Rus ve Rus yanlısı yönetimin İnguşetya’dan zorla savaş bölgesi Çeçenya’ya getirdiği Çeçen mülteciler geçici sığınaklarından çıkarılmak istenince çatışma çıktı.

İkisi ağır üç mülteci kadının hastanelik olmasıyla sonuçlanan olaylar, 23 Ocak’ta başkent Caharkale’deki geçici sığınma merkezlerinden birinde yaşandı.

Çeçen Sivil Toplum Örgütleri Birliği’nden Prague Watchdog’a verilen bilgilere göre

Çaykovski Caddesi’ndeki kamptan atılmaya karşı direnen mültecilerle Rus yanlısı yerel yöneticiler arasında tartışma çıktı. Yetkililer kamptan çıkarılanların hiçbirinin açıkta kalmayacağını, her birine başlarını sokacakları evler verileceğini vaat ederken buna inanmayan mülteciler barınakları boşaltmayı reddetti. Sonunda tartışma çatışmaya dönüştü ve ikisi ağır üç kadın yaralandı.

Rus yanlısı Çeçen yönetiminin kimsenin açıkta kalmadığı savına karşın mültecilerin anlattıkları gerçeğin farklı olduğunu gösteriyor.  Şöyle ki birkaç hafta önce başkentin Zadovskoy bölgesindeki Çernoreçye semtinde bulunan kamp yukardan gelen emirle çok kısa sürede boşaltıldı. İnsanlara altı aylığına barınmaları için 18 bin ruble para verildi. Mülteciler ise bu parayı kampların kapatılması için kendilerine verilen rüşvet olarak değerlendiriyor ve sürecin tamamen aldatmaca olduğunu düşünüyor.

38 yaşındaki kadın mülteci Maret, “Yetkililerin sözlerinin ne kadar değeri olduğunu biliyorum” deyip vaatlere inanmadığını belirtip ekledi:

“İki yıl önce İnguşetya’daki kampta kalırken bizi Çeçenya’ya dönmeye ikna için gelen tüm yetkililer vaatlerde bulundu. Herkese savaşta yıkılan evlerine karşılık tazminat ödeneceği ve her tür desteğin sağlanacağı yeminleri edildi. Buraya geldiğimizde İnguşetya kamplarındaki koşullardan hiç de iyi olmayan hatta daha kötü olan bu kamplara yerleştirildik. Yetkililer bizi çoktan unuttu. Şimdi geçmişi yeniden hatırlıyoruz çünkü yukarılardan kampların kapatılması ve böylelikle mültecilerden kurtulmaları yönünde emir geldi. Şimdi tekrar ‘süt ve bal ülkesi’ni (kutsal toprakları) vaat ediyorlar. Buradan ayrıldığımız an yetkililer bizi unutacaklar. İnsanları ikna edebilmek için de birkaç aileye ev sağlıyorlar ve geri kalanlara ise vaat düşüyor. İşin aslı budur.”

Yetkililer ise geçen yıl kentte 21 geçici kampta 4445 ailenin yaşadığını ve başarılı bir operasyonla bunlardan 3000’ini konutlara yerleştirdiklerini savunuyor. Yetkililere göre şu anda kentte geri kalan 12 kampta 1000 aile barınıyor. (Ajans Kafkas)

Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on Google+Email this to someone