Ayaz Dede Çeçenya’ya uğrar mı?

Caharkale/Ajans Kafkas – Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ABD’de başkanlık yarışının Demokrat atlısı eski First Lady Hillary Clinton’ın "Ruhu yok" karalamasını haksız çıkartırcasına Ortodoks Noel’inde ‘mümin’ olduğunu gösterirken, savaş yorgunu Çeçenya’da Noel hazırlıkları dikkati çekti.

Kremlin güdümlü Ramzan Kadirov’un başkanlığındaki yönetime bağlı Caharkale belediyesinin kadın işçileri, Rusların ‘Ayaz Baba’yı beklediği Noel için kar kış demeden caddeleri süpürdü.

Putin ise Ortodoks aleminde 7 Ocak’ta kutlanan Noel’i ülkenin kuzeyindeki Veliky Ustyug kentindeki kilisede – 17 derece idrak etti. Rus lider, "Bu yortu asırlardır inanç, umut ve sevginin ışığını getiriyor. Bizi milyonlarca insanı birleştirerek en eski ruhsal değerlere götürüyor. Bu değerler ki Rus tarihinde özel bir rol oynadı ve bizim kültürümüzü besledi" mesajıyla ‘ruhani’ tarafını da gösterdi. Kilisedeki törenin ardından kente Rusların Noel babası ‘Ayaz Dede’nin onuruna yapılmış parkı gezen Putin’in halef tayin ettiği Dimitri Medvedev de patrondan geri kalmayıp Noel’i Moskova’daki Kurtarıcı İsa Katedrali’nde geçirdi.

SSCB döneminde dinleri baskı altında tutmuş KGB’den gelmesine karşın sıklıkla kiliseye gidip Ortodoks Patriği 2. Aleksey ile birlikte boy gösteren Putin’in ruhu Amerikan seçimlerine de malzeme oldu. Iowa’daki ilk önseçim sınavından çakan Hillary Clinton, New Hampshire’daki seçim kampanyasında Başkan George W. Bush’un dış politikasını eleştirirken inciler saçtı: "Putin’in ruhuna bakmış bir başkan. Ona şunu söyleyebilirim; O bir KGB ajanı, yani onun ruhu yok." (Ajans Kafkas)

Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on Google+Email this to someone