Asker Soht’un tutuklanma kararı şikayet edilecek

Krasnodar Kray Lenin bölge mahkemesinin, Krasnodar Sivil Örgütü Adıge Hase Başkanı Asker Soht’un tutuklanmasıyla ilgili vermiş olduğu kararın şikayet edileceği, Asker Soht’un avukatı Enver Tliy tarafından açıklandı. 

Lenin bölge mahkemesi basın sözcüsü Kristina Gorbskaya, Asker Soht’un ‘polis memuruna mukavemet ve şiddetle cevap verme’ maddesinden idari cezaya çarptırıldığını açıkladı.

 

Kristina Gorobskaya “ Bu, polis memurlarının yasal görevlerine itaatsizliktir. 15 Şubatta mahkeme tarafından hakkında sekiz gün idari tutukluluk kararı verildi” dedi.

 

Mahkeme kararını özetleyen Gorobskaya “ Mahkeme kararında Soht’a şu suçlama yapıldı: polis memurunun yasal talebine itaatsizlik etti, vücudunda uyuşturucu madde olup olmadığı konusunda kesinlikle sağlık kontrolünü reddetti; nöbetçi şubeye götürülürken oldukça agresif davrandı, polisi tahrik etti” dedi.

 

Eski Adıge Hase başkanı İlyas Soobzokov, Soht’un ailesi, Asker Soht’un polislerle yaptığı konuşmada, aracında yapılacak aramanın şahitler huzurunda gerçekleştirilmesini talep ettiğini ifade ettikleri bilgisini verdi.

 

Soobtskov “ Herkes Soht’un, oldukça eğitimli ve hukuki açıdan anlayışlı biri olduğunu biliyor. Hiç bir zaman duygularına teslim olmaz ve her zaman kanuna riayet eder. Bu durumda da o haklı idi, aracının kontrolünü şahitler huzurunda yapılmasını istemekle haklı idi. O, tepki koymadı, herhangi bir kanunsuz harekette bulunmadı, sadece kanunlara riayet edilmesini istedi” dedi.

 

Ailesinin Soht’un sağlık kontrolü yapılmasını reddetmediğini, aksine kendisinin bunun yapılmasını önerdiğini ifade ettiklerini kaydeden Soobzokov, Soht hakkında böyle bir iddianın saçmalık olduğunu da ifade etti.

 

Asker Soht’un avukatı Enver Tliy, müvekkili hakkındaki mahkeme kararı ile ilgili itirazda bulunacağını açıkladı.

 

Tliy’in ifadesine göre, müvekkilinin hareketlerinde hiç bir kanun ihlali görülmüyor ve hatta idari ihlal bile söz konusu değil, bundan dolayı da mahkeme kararını şikayette bulunmak için tüm dayanakları mevcut.

 

Kavkazki Uzel,AjansKafkas