Rusya, Gagra’nın altyapısı için 1,3 milyar ruble yatırım yapacak

Rusya 2017’ye kadar Abhazya’nın Gagra şehrindeki kaplıca ve turizm merkezinin modernizasyonu için 1,3 milyar ruble bütçe ayıracak.

Bu kaynağın 250 milyon rublesi kesintilerle çalışan eski trafoların değişimi için kullanılacak. Rusya Federasyonu Kafkasya Bakanı Lev Kuznetsov 27 Mayıs’ta yapılan, Abhazya’nın sosyo-ekonomik gelişimine katkı yatırım programlarının hayata geçirilmesiyle ilgili görüşmede “1957’den beri çalışan ana şehir trafosundaki tüm ekipmanın değişime ihtiyacı var. Bu yönde çalışmalara başladık. 2016’ya kadar elektrik trafolarının modernizasyonu için yaklaşık 250 milyon ruble harcanacak” dedi.

Rusya’nın 2015-2017 dönemi Abhazya’nın sosyo-ekonomik gelişime katkı yatırım programı çerçevesinde 9,3 milyar ruble yatırım yapılması planlanıyor, bunun yüzde 65’i turizm ağının gelişimine yönelik kullanılacak.

Sene sonuna kadar Abhazya’nın önemli sağlık kuruluşları için yaklaşık 350 milyon ruble değerinde yeni sağlık ekipmanı sağlanacak. Binaların yenilenmesine yönelik finansman iki katına çıkarıldı, eğitim destekleri de arttırıldı. Sekiz okul ve okul öncesi eğitim kurumu inşa edilecek veya tadilattan geçirilecek. Ayrıca bu yıl içinde Abhazya Devlet Üniversitesindeki tadilat çalışması tamamlanacak.

Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on Google+Email this to someone