Kaffed’den Mevlüt Çavuşoğlu'na tepki

Kafkas Dernekleri Federasyonu 10 Aralık’ta, Azerbaycan, Gürcistan ve Türkiye Dışişleri bakanlarının katıldığı toplantıda, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun yaptığı konuşmaya tepki gösterdi. 

 

Kars’ta yapılan toplantıda “10 Aralık Dünya İnsan Hakları günü” dolayısıyla bir konuşma yapan Mevlüt Çavuşoğlu’nun, insan haklarının korunmasının Türk dış politikasının ana prensiplerinden biri olduğunu vurguladıktan sonra Gürcistan’ın toprak bütünlüğünü desteklediklerini açıklaması Kafkas Dernekleri Federasyonu’nun tepkisine sebep oldu.

 

Kafkas Dernekleri Federasyonu tarafından yapılan yazılı açıklamada “Dışişleri Bakanımız Sayın Çavuşoğlu'nun yaptığı açıklama tüm toplumumuzda büyük bir üzüntü ile karşılanmıştır. İnsan haklarına saygılı tüm vatandaşlarımız gibi, Kuzey Kafkas diasporası da Türkiye'nin dış politikasının ana prensiplerinden birinin insan haklarının korunması olması gerektiğine inanmaktadır. En temel insan haklarından biri yaşama hakkıdır. Gürcistan yönetimi, 1992-93'de Abhazya ve Güney Osetya'yı işgal girişiminde gösterdiği gibi Abhaz ve Güney Oset halklarının yaşam haklarını hiçe saymış, Abhaz ve Güney Oset halklarına yönelik olarak sürekli baskı ve yıldırma politikası izlemiş, eline geçen ilk fırsatta saldırgan tutumunu tekrarlayacağını 2008'de tekrar kanıtlamış, Abhazya ve Güney Osetya ile saldırmazlık anlaşması imzalamayı reddederek bu amacının hala devam ettiğini göstermiştir.” cümlelerine yer verildi. 

 

11 Aralık’ta Kafkas Dernekleri Federasyonu yönetim kurulu imzasıyla yayınlanan açıklamada ayrıca “Başta Türkiye Cumhuriyeti olmak üzere Kafkasya’da barış ve istikrarın gelişmesini isteyen tüm devletleri Abhazya ve Güney Osetya’nın bağımsızlığını tanımaya ve Gürcistan'ı saldırgan tutumunu sürdürmeye teşvik eden açıklamalardan kaçınmaya davet ediyoruz.

Dışişleri Bakanlığımızı insan haklarının korunmasını dış politikanın temel prensiplerinden biri olarak benimsemesini ve bu doğrultuda Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının temel haklarından olan seyahat ve akrabaları ile görüşme hakkını güvence altına almak üzere Abhazya'ya yönelik her türlü seyahat ve ulaşım kısıtlamasının bir an önce kaldırılmasını talep ediyoruz.” şeklinde Türkiye Cumhuriyeti’nden talepler de dillendiriliyor.
 

Ajans Kafkas