Abhazya’nın ilk metro hattı: Sohum-Novi Afon 

Abhazya’nın ilk metro hattı Novi Afon ile başkent Sohum’u birbirine bağlayacak. 

 

Apsnmetroproekt şirketi genel müdürü Elkan Agba’nın Sputnik’e yaptığı açıklamaya göre, Abhazya’nın ilk metro hattı 21 km uzunluğundaki Sohum-Novi Afon hattı olacak.

 

Agba’nın ifadesine göre, projenin gücü mevcut altyapıya dayanacak olmasından kaynaklanıyor. Bu imkan inşa çalışmalarının süresini ve maliyetini oldukça azaltacak. Agba “İlk istasyon için mevcut Novi Afon istasyonu yapılandırılacak. Metro projesi yer altı ve yer üstü alanların rayla döşenmesini öngörüyor. Proje maliyetinin düşürülmesi için yerüstündeki mevcut demiryolu altyapısından yararlanılacak” dedi.

 

Metro hattının maliyeti ve hayata geçirileceği henüz tarih açıklanmıyor. Projeye yatırım yapma kararı alan Rosvaminvest şirketinin genel müdürü Gerasim Umıslov, “Abhazya’da metro hattı inşaatını finanse etme kararı alırken, kısa vadeli değil stratejik hareket ettik. Bu bizim ulaştırma alanında ilk projemiz, ancak gücümüze inanıyoruz” açıklamasında bulundu.

 

Yatırımcının ifadesine göre, Novi Afon-Sohum hattı metronun ilk etabı olarak düşünüldü. Gelecekte havaalanının yenilenmesinin ardından metronun Guma’dan Babuşara istasyonuna kadar uzatılması planlanıyor.

Ajans Kafkas