Uzlaşı isteyen patrik Gürcistan için duacı

Tiflis/Ajans Kafkas – Gürcistan yönetiminin Abhazya ve Güney Osetya’yı geri alma planlarıyla bölgede savaş tehlikesi belirirken Gürcistan Katolik Kilisesi gerilimin düşürülmesini istedi.

Patrik 2. İlya, Gürcü, Abhaz ve Osetleri diyalog ve uzlaşmaya çağırırken ‘sonuçları telafi edilemeyen şeylere götürecek silahlı anlaşmazlığın kabul edilemez olduğunu’ söyledi.

4 Mayıs’ta kilisede yaptığı konuşmada patrik, "Gürcistan Katolik kilisesi her zaman gayret etti ve şimdi de tek hukukun gölgesinde kardeşçe yan yana yaşamamız için barış müzakereleri yoluyla güvenin yeniden sağlanmasına çalışıyor. Her türlü karşı duruş ve silahlı çatışma veya askeri harekât kabul edilemez. Bunlar düzeltilmeyecek sonuçlara götürür" dedi.

Tek çıkış yolunun diyalog olduğunu belirten 2. İlya "Tanrı ülkemiz ve halklarımıza iyilik versin. Kardeşliğimiz ve birliğimiz yeniden inşa edilsin. Durum ne kadar gergin olursa, askeri hareketin başlama tehlikesi o kadar büyük olur. Bugünden itibaren barış ve Gürcistan’ın korunması için duaya başlayacağız. Asırlar boyunca bizler -Gürcüler, Abhazlar, Osetler ve diğer halklar- birlikte yaşadık ve hiçbir zaman aramızda düşmanlık olmadı. Düşman tarafından ekilen düşmanlığı sevgi, ibadet ve dua ile yenmek lazım" dedi. KU/ÖZ/FT