Tiflis’te geleceği belirsiz seçim

Tiflis – Gürcistan, 2003’teki Batı yanlısı Gül Devrimi’nin lideri Mikhail Saakaşvili’nin kasımda muhalefet isyanını sıkıyönetimle bastırdıktan sonra ilan ettiği baskın erken seçim için 5 Ocak Cumartesi sandık başına gidiyor.

Altı adayın barıştığı seçimde muhalefet bölündüğünden Saakaşvili’nin işi kolay gözükse de anketlerde halkın dörtte birinin kararsız çıkması, ilk turda seçilmek için gerekli yüzde 50 oranını yakalamasının kesin olmadığına işaret ediyor. Bu durumda dikkatler seçimin adil geçip geçmeyeceğine çevrildi. Son anketler Saakaşvili’yi yüzde 42 oranında gösteriyor. Ancak oy oranı yüzde 19’da görünen muhalefetin önde gelen adayı Levan Gaçeçiladze, bugün daha sandık kurulmadan Avrupalı gözlemcileri toplayıp Saakaşvili’nin seçime hile karıştıracağını iddia etti.

Seçmen listeleriyle oynandığı, muhalefet adaylarının kampanyalarının engellendiği, medyanın ve devletin kaynaklarının Saakaşvili için seferber edildiğini savunan Gaçeçiladze, "Eğer böyle şeyler devam ederse, ki yüzde 100 eminim ki devam ediyor, sonucu tanımayız" dedi. Muhalif lider bu durumda anayasaya uygun biçimde her türlü gösterileri haklarını kullanacaklarını belirtti. Muhalif adaylardan Yeni Haklar Partisi lideri David Gamkrelidze de "Saakaşvili ilk turda kazanırsa sonuçları tanımak zor olur" vurgusu yaptı. İlk turda sonuç elde edilememesi halinde iki hafta içinde ikinci tur seçime gidilecek.
Yüzlerce Avrupalı gözlemcinin izleyeceği seçimler, Tiflis’teki demokratik rejim için sınav niteliğinde. Zira 40 yaşındaki ABD eğitimli eski avukat Saakaşvili 2003’te iktidara gelmesinden sonraki süreçte halka vaatlerini yerine getiremediğinden popülaritesi sürekli düşmüştü. Sonunda kasımda muhalefet sokağa dökülünce çareyi polisi halkın üzerine salıp, muhalif medyayı yasaklayıp sıkıyönetim ilanında bulan Saakaşvili, bu tavrıyla Batı’daki destekçilerini rahatsız etmişti.

Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on Google+Email this to someone