Tiflis’te ‘Çerkes Kılavuzu’nun tanıtımı yapıldı

Tiflis/Ajans Kafkas – 14 Mart Çerkes Dili Gününde Gürcistan’ın başkenti Tilis’te “Çerkes Kılavuzu” kitabının tanıtımı yapıldı

Tiflis Çerkes Kültür Merkezi, 14 Mart Çerkes Dili Günü kutlamasında yeni hazırlanan kılavuz kitabın tanıtımına yer verdi. Parlamento Kütüphanesinde düzenlenen programda, Çerkes Kılavuzu’nun yazarlarından biri olan, Çerkes Kültür Merkezi çalışanı Mariyam Beşitaşvili yeni kitap hakkında bilgi verdi.

 

Beşitaşvili “Bu kitap, Çerkes dünyası hakkında bilgi sahibi olmayanlar için hazırlanmış kısa bir kılavuz. Kitap 16 başlıktan oluşuyor. Adıgey, Karaçay-Çerkes ve Kabardey-Balkar materyallerine dayalı olarak Çerkes kültürünü anlatıyor. Kılavuzda ayrı bir başlıkta dünyanın 50’den fazla ülkesine dağılmış olan Çerkes diasporası da anlatılıyor” dedi.

 

Kitabın henüz basılı versiyonu yayınlanmadı. Beşitaşvili’nin verdiği bilgilere göre, Çerkes Kılavuzu’nun henüz elektronik ortamda, Gürcüce versiyonu hazır. Daha sonra ilaveler ve gerekirse düzeltmelerle farklı dillere çevrilmesi düşünülüyor.

 

Çerkes Kültür Merkezi Müdürü Merab Çukhua dünkü programda “Çerkes kültürü ile ilgili tüm önemli tarihleri kutluyoruz ve bugün Çerkes dili günü. Bundan tam 160 yıl önce ilk Adıgece alfabe Tiflis’te yayınladı” dedi.

 

Tiflis Devlet Üniversitesi Adıgece Öğretim Üyesi Profesör Tamara Ucukha, Gürcistan’da Çerkesçe öğrenimi hakkında bilgi verdi. Tamara Ucukha, “Gürcistan’da Çerkesçe öğrenimi geleneği Sovyetlerden beri, uzun yıllardır devam ediyor. Bugün, İber-Kafkas dil bilimininin öncüsü Gürcü dilbilimci Arnold Çikobava’yı hatırlatmak isterim. Gürcistan Dil Enstitüsünde İber-Kafkas dilleri bölümü çalışmalarına devam ediyor ve burada aralarında Çerkesçenin de olduğu diller öğreniliyor” şeklinde konuştu.

 

Gürcüler için ilk Adıgece ders kitabının yayınlandığını anlatan Tamara Ucukha, “Bu Gürcüce ilk kitap, çünkü daha önce Rusça hazırlanan ders kitapları kullanılıyordu. Ama Gürcü okullarını bitiren çocukların Rusçayı iyi bilmediğini göz önünde bulundurarak ders kitabını Gürcüce hazırlamaya karar verdik. Aynı zamanda altı binden fazla kelimenin yer aldığı Adıgece-Gürcüce sözlük hazırlanacak. Ders kitabını Aralık 2012’de yayınladık” dedi. KU/ÖZ/YA