Tiflis-Soçi uçak seferleri başlıyor

Gürcistan’ın Güney Osetya’yı işgal teşebbüsünün,Rus desteği ile püskürtülmesinden sonra kesilen Gürcistan-Rusya Federasyonu diplomatik münasebetlerine bağlı olarak iki ülke arasındaki hava ulaşımı da durmuştu. 

Rusya’yı Çerkes soykırımı yapmakla suçlayan, bunu parlamentosunda karar olarak geçiren tek ülke olan Gürcistan, soykırımın başkenti olan Soçi’ye uçak seferi düzenliyor.

 

Tiflis ve Soçi arasında düzenli havayolu seferleri yeniden başladı ve ilk uçak 4 Şubatta Tiflis havaalanından Soçi’ye uçtu.

 

Tiflis ve Soçi arasındaki düzenli havayolu seferleri , Ağustos 2008’de Gürcistan’ın Rusya Federasyonu ile diplomatik ilişkilerini bitirdiğini açıklamasının ardından sona ermişti.

 

Havayolu ulaşımının yeniden başlamasının nedeni, Soçi’deki Olimpiyatlar oldu.Tiflis’ten kalkan ilk uçakla milli olimpiyat komitesi temsilcileri ve spor severler Soçi’ye geldi.

 

Yolcu taşımacılığı ‘Ayrzena-Gürcistan havayolu’ tarafından yapılıyor ve 90 kişilik Bombardier CRJ uçakları kullanılıyor. Şimdilik iki şehir arasındaki havayolu taşımacılığı konusunda Mayıs ayına kadar anlaşma yapıldı, ancak taraflar sürenin yaz döneminde de uzatılacağını düşünüyor.

 

Tiflis ve Soçi arasında uçak seferleri Salı ve Perşembe günleri gerçekleştirilecek, bilet fiyatları 159 eurodan başlıyor ve uçuş süresi bir saat.

 

Kavkazki Uzel,AjansKafkas