Saakaşvili: Milletvekillerine baskı yapılıyor

Tiflis/Ajans Kafkas – Parlamentoda konuşma yapmasına izin verilmeyen Mikhail Saakaşvili gazetecilere açıklamada bulundu.

 

Gürcistan Devlet Başkanı Mikhail Saakaşvili’nin istifasını isteyen Birlik hareketi 30 Ocak’ta, milletvekillerine devlet başkanının yıllık mesajını dinlememe çağrısında bulundu.

 

7 Şubat’ta Gürcistan Hayali partisi milletvekilleri devlet başkanının parlamento oturumunda konuşma yapmasına izin vermeyeceklerini açıkladı.

 

Dün ise devlet başkanının istifasını isteyen eski siyasi tutuklular ve destekçilerinden oluşan grup, Saakaşvili’nin bir tebliğ sunmak üzere geldiği Milli Kütüphane binasına girmesine izin vermedi.

 

Konuşma yapmak için Parlamentoya da Milli Kütüphaneye de giremeyen Saakaşvili, dün akşam başkanlık konağında gazetecilere açıklamada bulundu. Yeni hükümetin milletvekillerine anayasal değişiklikleri desteklemeleri için baskıda bulunduğunu kaydeden Saaakaşvili, “Zorlama ile yapılacak değişiklikler yasal olmayacak. Daha ne kadar kaos, çatışma ve darbe olması gerekiyor? Gelin sakin olalım ve konuşalım, belki birbirimizi anlayabiliriz” dedi. KU/ÖZ/YA