Moskova’ya Abhazya ve G.Osetya baskısı

Tiflis/Ajans Kafkas – Gürcistan, Rusya’nın Abhazya ve Güney Osetya’yı tanımadan ilişkilerini normalleştirmesine karşı uluslararası toplumu harekete geçirmeye çalışırken AB ve ABD’den Moskova’ya baskı var.

Gürcistan Dışişleri Bakanı David Bakradze, Devlet Başkanı Mihail Saakaşvili’nin emriyle Çarşamba günü New York’a giderek Birleşmiş Milletler nezdinde lobi yapacak. Bakradze, Washington’da da Amerikalı meslektaşı Condoleezza Rice ile görüştükten sonra Almanya’ya geçerek Gürcistan’ın NATO’ya üyeliği konusunda temaslarda bulunacak.

Rice da, Rusya ile Gürcistan arasındaki gerginlikten endişe duyduğunu belirterek "ABD, Gürcistan’ın toprak bütünlüğüne tamamen bağlıdır. Abhazya ve Güney Osetya ile bir anlaşma zemini bulmak için Gürcistan’ın söz ettiği projeleri hayata geçirmek amacıyla sarf edilen çabalar olduğuna inanıyoruz" dedi.

ABD’nin ardından AB de Rusya’ya Güney Osetya ve Abhazya ile ilişkileri güçlendirme yönünde aldığı karar konusunda geri adım atma çağrısı yaptı. AB dönem başkanlığını yürüten Slovenya’dan yapılan yazılı açıklamada, kararın uygulanmaması istenirken, "Gürcistan hükümetinin onayı olmadan alınan bu kararın ardından ciddi endişe duyulduğu" belirtildi.

Açıklamada, “Rusya’nın bu kararı gerginlikleri tırmandırma riski taşıyor ve Rusya’nın da katıldığı barış çabalarına gölge düşürüyor” denildi. Aynıca Gürcistan’ın toprak bütünlüğüne ve egemenliğine tam destek verildiği belirtildi. FT