Medya baronu Saakaşvili’ye rakip

Tiflis – Gürcistan’da kendine karşı isyanı 15 günlük sıkıyönetimle bastıran Devlet Başkanı Mihail Saakaşvili’nin 5 Ocak’ta baskın seçim önermesinin ardından muhalefet ve iktidar, Gürcü Ortodoks Patriği 2. İlya’nın arabuluculuğunda masaya otururken, muhalif cephenin baş finansörü işadamı Bedri Patarkatsişvili de yarışa soyundu.

Tiflis’te işler karışınca yurtdışına çıkan ve hakkında darbe planlama suçlaması bulunan Patarkatsişvili, 5 Ocak’ta devlet başkanlığına aday olduğunu duyurdu.

Medya baronu Rupert Murdoch’la birlikte Gürcü İmedi televizyonunun ortağı olan Yahudi asıllı Patarkatsişvili, Londra merkezli halkla ilişkilen şirketi Bell Pottinger Group aracılığıyla ‘Saakaşvilisiz Gürcistan, terörsüz Gürcistan’dır’ sloganıyla yarışa katılacağını ve seçilirse parlamentonun yetkilerini artırmak için referanduma gideceğini kaydetti. Patarkatsişvili aylardır finanse ettiği muhalefete Saakaşvili rejimini bitirmek için ortak aday etrafında birleşme çağrısı yaptı. Ancak muhalif partilerden Patarkatsişvili’nin ortak adaylığı konusunda sinyal gelmedi.

 

52 yaşındaki Patarkatsişvili, eski Savunma Bakanı Irakli Okruaşvili gibi Saakaşvili’nin düşman bellediği eski yoldaşlardan biri. Okruaşvili, eylülde Saakaşvili’nin Patarkatsişvili’yi öldürme planı kurduğunu ileri sürünce Tiflis karışmıştı. Okruaşvili hemen yolsuzluk suçlamalarından tutuklanıp ardından Almanya’ya sürülürken Patarkatsişvili dosyasının açılması da gecikmedi. Rustavi 2 kanalı, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in baş düşmanı sürgündeki Rus oligark Boris Berezovski ile kanka olup, 2001’de Gürcistan’a yerleşinceye dek finans kurumu LogoVAZ ile ORT TV ve TV6 kanallarını yöneten Patarkatsişvili’nin Rus gazeteci Vladislav Listyev’in öldürülmesi dahil bazı cinayetlerin arkasında olduğunu ileri sürdü. Patarkatsişvili’yi silme operasyonu başlatan iktidar, ünlü işadamını Gürcistan Olimpiyat Komitesi ve Gürcistan İş Federasyonu başkanlıklarından uzaklaştırdı. Patarkatsişvili ise ekimde, genel seçimlerin nisanda yapılması için 10 muhalif partiyi açıkça finance edeceğini duyurdu. Patarkatsişvili, en son Tiflis’te 2 Kasım’da bir gösteride halka seslenirken görüldü. 7 Kasım’da Tiflis’teki gösterilerin şiddetle bastırılmasının ardından savcılık Patarkatsişvili aleyhinde darbe planladığı suçlamasıyla soruşturma açtı. Patarkatsişvili’nin başı Rusya ile de belada. Rus savcısı 2001’de LogoVAZ’ın müdürü Nikolay Gluşkov’u hapisten kaçırmaya kalkışmak, 2002’de AvtoVAZ’ta yolsuzluk yapmakla suçlamıştı.

Bu arada AB’nin Güney Kafkasya elçisi Peter Semneby sıkıyönetimin hemen kaldırılmasını isterken, Saakaşvili’yi bu konuda cesaretlendirmek için Tiflis’e giden ABD Dışişleri Müsteşar Yardımcısı Matthew Bryza bir yandan Rusya’ya "Gürcistan’ın iç işlerine karışma" mesajı verdi. Tiflis, olayları kışkırttıkları iddiasıyla üç Rus diplomatı sınır dışı etmiş, Moskova da misilleme yapmıştı.