Kafkas Ötesinde barış projeleri  

İngiltere’nin Bakü, Tiflis ve Erivan büyükelçilikleri sivil toplum kuruluşlarının finans desteği verilecek barış projelerini kabul ediyor.  

 

Gürcistan, Ermenistan ve Azerbaycan’daki İngiliz büyükelçilikleri, sivil toplum örgütlerinden, Conflict, Stability and Security Fund (Çatışma, İstikrar ve Güvenlik Fonu) tarafından finanse edilecek yeni barışıl projelerin başvurularını alıyor. Başvurular 26 Mart’tan başladı, 16 Nisan’a kadar devam edecek. Sonuçlar 8 Mayıs’ta açıklanacak.

 

Kafkas Ötesinde bugüne kadar gerçekleştirilen barış projeleriyle ilgili 31 Mart’ta İngiltere’nin Tiflis Büyükelçiliğinde bir toplantı yapıldı. World Vision, International Alert, NIMD, The HALO Trust, Saferworld, Synergy Network, Kafkas Evi, İnternews Gürcistan ve Kızıl Haç’ın da aralarında bulunduğu sivil toplum örgütleri gerçekleştirdikleri projeleri anlattı.

 

Kafkas Evi (Tiflis) Rusya’nın Gürcistan ve Ukrayna ile uzlaşması konusundaki projelerini sundu. Kafkas Evi kültürel ilişkiler merkezi proje koordinatörü Ana Dvali toplantıya katılanların dikkatini iki barış projesine çekti. 2012’de başlanan “Gürcistan-Rusya barış ve işbirliği için diyalog” projesi ve Ekim 2014’de başlayan “Ukrayna: Diyalog yoluyla krizden çıkma yolu”.

 

World Vision direktörü Hans Bedeski, 2005’den Abhazya’nın çocukları ve gençleri ile sağlık, eğitim, sosyal güvenlik ve barış konularında çalışmalar yürüttüklerini ifade etti. World Vision 8 yıldır Abhazya’da çalışmalar yürütüyor. Nisan 2014-Mart 2015 tarihleri arasında gerçekleştirilen barış projesine Abhazya’daki 16 topluluktan 14-17 yaş aralığındaki 265 genç katıldı. Proje çerçevesinde 16 gençlik kulübü açıldı, çocuklar burada her gün bir araya gelerek farklı konuları görüştü.

 

The HALO TRUST dört yıl içinde Abhazya’da 2500 patlayıcıyı etkisiz hale getirdi. Gürcistan’daki The HALO TRUST temsilcisi İrakli Çitanava, dünyanın en büyük mayın temizleme örgütü olarak 16 ülkede çalıştıklarını, 8 bin kişiye iş imkanı sunduklarını dile getirdi. The HALO TRUST Abhazya’da mayın temizleme çalışmaları dışında USAID ve Avrupa Birliğinin finanse ettiği yol alt yapı projelerini de gerçekleştiriyor. Çitanava örgütün 1997’den beri Abhazya’da 10 bin, Gürcistan’da 4 binden fazla mayın temizlediğini, toplamda etkisiz hale getirilen patlayıcı sayısının ise 76 binin üzerinde olduğunu kaydetti.

 

 

Kavkazki Uzel, Ajans Kafkas

Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on Google+Email this to someone