Gürcistan’daki sel mağdurları evraklarını ücretsiz olarak alabilecek

Gürcistan Adalet Bakanlığı 13-14 Haziran’da Tiflis’te yaşanan sel felaketi sebebiyle zarar gören vatandaşlara kaybolan evraklarını ücretsiz olarak yeniden vermeye karar verdi. İlgili karar Gürcistan Adalet Bakanı Tea Tsulukiani tarafından yayınlandı.

Adalet Bakanı’nın verdiği bilgilere göre selden zarar gören kişiler kimliklerini, serbest seyahat belgelerini, ikamet belgelerini, doğum belgelerini, evlilik cüzdanlarını, ölüm belgelerini, evlatlık belgelerini, soyadı değişikliği raporunu ve diğer belgeleri ücretsiz olarak yeniden alabilecekler. Vatandaşlar aynı zamanda tüm belgeleri için ücretsiz olarak da fotoğraf çektirebilecek. Vatandaşlara belgelerin başvuru yaptıkları gün içinde verileceği belirtildi.

Sel felaketi dolayısıyla yas günü olarak belirlenen ve resmi tatil ilan edilen 15 Haziran’da Adalet Bakanlığı kararı ile Tiflis’teki tüm adliyeler hizmet vermeye devam edecek. Ücretsiz olarak belge verme kararı 1 Eylül 2015’e kadar geçerli olacak.

Tiflis’te yaşanan yoğun yağışlar nedeniyle Vera Nehri taştı, sokaklar ve Tiflis hayvanat bahçesi yakınlarındaki Vake ve Saburtalo mahalleleri arasındaki yeni yol sular altında kaldı. Sel felaketinde 13 kişi hayatını kaybetti, 20’den fazla kişi hala kayıp.

Yas günü dolayısıyla tüm devlet kurumlarında bayraklar yarıya indirildi. Ülkede sadece İçişleri Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı Kurumları, Tiflis Belediyesi ve bankalar çalışıyor. Tüm birimler sel felaketinin zararlarını giderme konusunda çalışmalarına devam ediyor.

Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on Google+Email this to someone